Ankara'da hizmet işletmelerinin tanıtım faaliyetleri ve Büyük Anadolu oteli örneği
Publicity activities of service organizations in Ankara and the Büyük Anadolu otel sample
- Tez No: 190846
- Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
1980'li yıllardan sonra dünyada çok hızlı bir değişim süreciyaşanmaktadır. Toplumlar tarımdan sanayiye, sanayiden hizmet sektörünedoğru hızlı bir şekilde gelişim süreci izlemektedirler. İkinci dünya savaşısonrasında hızla gelişen hizmet sektörünün ülke ekonomilerindeki ağırlığıgelişmiş ülke olma kriteri sayılmaktadır. Teknoloji ve kitle iletişimaraçlarındaki hızlı gelişmeler üretimi sorun olmaktan çıkarmış, uzaklıkları vesınırları ortadan kaldırmıştır.Meydana gelen bu değişim sürecinde, ekonomik büyümede üretimdenhizmet sektörüne doğru kayma olmuştur. Hizmet sektörünün büyümesi vegelişmesi ile birlikte, bankacılıktan sigortacılık, pazarlama-satış, turizm veeğlence, eğitim, kültür-sanat, ulaştırma ve haberleşmeye kadar çok geniş veçeşitli alanlarda talepler yaratılmaktadır.Müşteri işlemlerindeki değişikliklerin, rakiplerin yeni atılımlarının, yeniyöntemlerin öğrenilmesi ve şirket politikalarına uygun kararların alınması içinhizmet pazarlama karmasının ve hizmet pazarlamasına etki eden unsurlarınyakından takibi gerekmektedir. Bu unsurlardan biri de tanıtımdır. Bu yüzdenhizmet sektörü olsun diğer sektörler olsun tanıtıma yeterli önemin verilmesigerekmektedir.Tanıtımın nasıl yapılacağı belirlenirken hedef kitlenin; her türlüinanışları, kavrayışları, gelenekleri, görenekleri, çeşitli görüş ve anlayışları,zevkleri; menfaatleri, kültür seviyeleri ve sosyal durumları göz önündetutulmalı ve tüm bunlara göre hazırlıklar yapılmalıdır. Tanıtım çalışmalarıesnasında, hizmet ya da kurumla ilgili hazırlanan doğruluğu ve inandırıcılığıtartışılmaz mesajlar, kitle iletişim araçları aracılığıyla ya da yüz yüzeilişkilerden yararlanarak hedef kitleye ulaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
After the 80?s, a rapid increase in the process of changing has beenexperienced. From agriculture towards industry, and from industry towardsservice sectors, societies are all going through a quick development process.The size of the service sector which has increased rapidly after World War IIis a criteria for being a developed country. Fast developments on technologyand mass communication tools has led to productions without problems andhas also avoid distances and borders.During this changing process, regards to economical growth there hasbeen a movement from the production sector towards the service sector.Together with the growth and development of the servicing sector, demandshas arised on a wide range of sectors like banking, insuring, marketing -salesi turismand entertainment, education, culture-art, transportation and communication.In order to learn about the changes on customer procedures, theprogress of competitors, the new methods and in order to be able to makedecisions in accordance with the companies policy, marketing of service andthe elements which have an effect on marketing of service must be followedclosely. One of the elements is promotion. Therefore it is crucial to attachimportance on promotion for both service sectors and other sectors.When deciding on how to promote, the believes, way of comprehension,tradition, customs, various opinions, understandings, appreciations, benefits,cultural level and social status of the target groups must be taken intoconsideration and the preparations must than be done accordingly. Duringthe preparations for promotion, the messages given related to the service orthe organization must be without any discussion true and persuasive andmust meet the target group by means of mass communication tools or bymeans of face to face relations.