Kalite geliştirme tekniklerinin talaşlı imalatta uygulanabilirliği
Application of quality development techniques in filing manufacturing
  1. Tez No: 185201
  2. Yazar: SEYFETTİN ÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZETKALİTE GELİŞTİRME TEKNİKLERİNİN TALAŞLIİMALATTA UYGULANABİLİRLİĞİİkinci dünya savaşı sonrasında tüm dünyada ekonomik bir savaş başladı.Özelikle dünyanın iki ucu arasında (Amerika-uzak doğu) üretim ekonomilerinibüyütme ve dünya pazarlarına hâkim olmak adına müthiş bir yarış başlamıştır.Japonya'nın kalitesiz ve ucuz üretimden vazgeçerek kaliteli üretime çalışması, bukonuda bünyesindeki bilim adamlarını motive etmesi ile kalite konusunda başdöndürücü bir ilerleme kaydedilmiştir.Günümüzde sürekli iyileştirme (kalite geliştirme) olarak ifade ettiğimiz ve ISO2000 versiyonunda 8. maddede açıklanan temel felsefenin amacı sıfır hatayıyakalamaktır.İstatiksel Proses Kontrol (İPK) ile; prosesin kontrolü ve olabilecek hatalarıönceden fark edebilme yeteneği kazanılır. Proses ve makine yeterliliğine ilişkinhesaplamalar ile sürecin kontrol altında olup olmadığı, makine ayarları ve satınalmaların optimizasyonu kontrol edilebilir.Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi (HTEA) potansiyel hataların ortayaçıkma olasılıklarını, hatalardan müşterilerin ne şekilde etkileneceğini ve hatanın farkedilebilirliğinin belirlendiği bir metottur. Buna bağlı olarak Risk Öncelik Katsayısını(RÖG) tespit edilir ve sonrasında çeşitli analiz metotlarıyla bu etkileri azaltmakyönünde çalışmalar yapılır. Otomotiv ve yan sanayinde yoğun olarak kullanılır.Poka-Yoka sorunlara pratik ve kesin çözümler bulan ya da sorunları önlemeyeyönelik metotlar üreten bir metodolojidir. Uygulama alanı çok geniş olan ve seriüretimde çok kullanışlı bir yöntemdir. Özelikle tezgâhlarda yaptığımız parçaüretiminde etkilidir.IKalite Fonksiyonları Yayınımı (KFG), yeni üretilecek yada tasarım aşamasındakiürünlerde kullanılır. Farklı proseslerin birleşimiyle oluşturulan ürünlerde her proses için bumetot kullanılabilir. Müşterinin sesinin temel alındığı metodolojide rekabet koşullarının daortaya konması gerekir. Zorlu bir süreç gerektirse de çok olumlu sonuçlar alınabilir.Deney tasarımı (DOE), bizi klasik deney anlayışının maliyetlerinden kurtaran, yüksekgüvenilirlik seviyesinde çeşitli şartların deneye tutulabildiği bir metottur. Özellikle Taguchiyaklaşımı talaşlı imalatta uygulanabilirliği yüksek bir yöntemdir. Bu metot sayesinde ürünüzerinde kalite konusunda gelişme sağlanabilmekte ve maliyetler düşürülebilmektedir.Ürünlerin deney sonuçları firma için iyi bir arşiv oluşturmaktadır.Hata Ağacı Analizi (FTA), özelikle nükleer santrallerde, büyük akaryakıt stoklananişletmelerde ve yüksek güvenilirlik gerektiren tesislerde kullanılan bir yöntemdir. En sonuygulaması BTC (Bakü-Tiflis-Ceyhan) petrol boru hattında yapılmıştır. Talaşlı imalat içinözelikle otomotiv yan sanayinde ve kalıp üretiminde uygulama alanı bulunacağıdeğerlendirilmektedir. İstenmeyen olaydan (majör hata) başlanarak geriye doğru sebepolabilecek muhtemel olayların sıralanması ile detaylı bir analiz çalışmasıdır.Bu çalışmada sürekli iyileştirme teknikleri teker teker açıklanmıştır. Her tekniğinsonunda uygulamaya yer verilmiştir. Böylece hangi türdeki işletmede hangi tekniğin optimumolacağı saptanmaya çalışılmış ve sonuç kısmında tartışmaya açılmıştır.Tekniklerin uygulanması aşamasında kullanılabilecek olan analiz metotları İstatikselProses Kontrol başlığı altında sunulmuş olup tekniklerin birçok aşamasında bu yöntemlerdenfaydalanılabilir.Haziran, 2006 Seyfettin ÇAY2
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAPPLICATION OF QUALITY DEVELOPMENT TECHNIQUES INFILING MANUFACTURINGAfter the II. World War a big economical rivalry started all around the world.Especially, between the two opposite sides of the world (America-far east),a big competitionhas started to upgrade their production economy and to take the world bazaar undercontrol.Japanese has made a dazzling improvement by giving up producing of poor quality and cheapproducts, and motivating the scientists in their structure.Today, purpose of main philosophy explained in the 8. item of ISO 2000 expressed ascontinious improvement (quality development) is to catch the zero failure.With the help of Statistic Process Control (SPC); ability of controlling the process andprediction of possible failures is gained. Due to the calculations concerning the process andsufficiency of engine, it can be controlled weather the process is under contol or not, engineadjustments and optimization of purchases.Failure Mode and Effects Analysis is a method for determination of appearanceprobabilities of potantial failures, effects of these failures to customers and noticability of thefailure. Related to this Risk Priority Number (RPN) is determined and then a set of actions arecarried out to reduce these effects. It is mostly used in automotive and by-industry.Poka-Yoka is a methodology that finds practical and certain solutions or producingmethods to prevent the problems. Its application field is so large and it is a very useful methodin series production. Especially, it is effective at production of pieces at the workbenchesQuality Function Deployment (QFD) is used for the products which is at the phase ofcreation or will be produced. It can be used for each process in products formed bycombination of different processes. In customer opinion based methodology, exposition of therivalry conditions is requested. However much it necessitates violent process, very positiveresults can be obtained.Design Of Experiment (DOE) is a method that rescues us from costs of classicalexperiment mentality, experiences the conditions at high reliability. Especially Taguchiapproach is a highly applicable method. With the help of this method development of thequality can be obtained and costs can be reduced. Experiment results are good archieves forthe company.Failure Tree Analysis (FTA) is a method that is used especially in nuclear plants, inenterprises in which liquid fuel stored, and in high security institutions. Latest application of itis BTC (Bakü-Tiflis_Ceyhan) petrolium line. For filing production it is predicted that it willbe used for automative by-industry and mould production. It is a detailed analysis studycarried out by listing all probable occurences beginning from the unwanted failure (majorfailure) to backwards.In this study continious improvement techniques are explained one by one. At the end ofeach technique an application is carried out as an example. Thus optimum technique is tried todetermine for the companies and at the end it is allowed to judge for desicion.The analysis methods that can be used during the application of the techniquespresented in Statistic Process Control can be benefitted from these at many steps.June, 2006 Seyfettin ÇAY