Bazı gıdalarda tartrazin ve indigotin'in yüksek performanslı sıvı kromotografisi yöntemi ile tayini
Development of quantification method for indigotine and tartrazine in some commercial foods by high performance liquid choromatography
- Tez No: 185217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER YALÇIN, PROF. DR. EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada İndigotin ve Tartrazin için yüksek basınçlı sıvı kromatografisive Diod dizi dedektör kullanarak miktar tayini yöntemi geliştirildi.Kromatografik koşullar; hareketli faz : 6 mM Tetrabutil amonyumhidrojensülfat / ACN ; A / B: 57:43, Kolon: Phenomenex, Luna, ODS-2 RP- C18(2) (5μ m, 4.6 Ã250 mm i.d.), Dedektör: Agilent 1100 Model DAD, λ:258 nm, İndigotiniçin λ:610 nm, Tartrazin için λ:427 nm ( band genişliği: 4nm) izokritik elüsyon: A:57: 50 μL, Basınç: 138 barB:43, Akış Hızı: 1 mL / dak., enjeksiyon hacmiİndigotin için konsantrasyon aralığı: 0,235-3,525 à 10-5 mol.L-1, y = 561,01x+ 5,5978 (r2 = 0,9999); dedeksiyon limiti 0,053 à 10-5 mol.L-1, kantitatif tayin limiti0,176 à 10-5 mol.L-1Tartrazin için konsantrasyon aralığı: 0,71-7,14 à 10-5 mol.L-1, y = 561,01x +5,5978 (r2 = 0,9997); dedeksiyon limiti 0,205 à 10-5 mol.L-1, kantitatif tayin limiti0,682 à 10-5 mol.L-1Geri kazanım İndigotin için % 81,49; Tartrazin için % 84,83 olarakbulunmuştur. İndigotin için 56,00 mg/kg, Tartrazin için 80,72 mg/kg olarak boyamaddeleri tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A quantification method was develeoped for ingotine (I) and tartrazine (T) byhigh performance liquid choromatography and Diode array detector.Choromatographic conditions; mobile phase: 6 mM tetrabutylamoniumhydrogensulfate solution / ACN ; A / B: 57:43, Column: Phenomenex, Luna, ODS-2RP- C18(2) ( 5μ m, 4.6 Ã250 mm i.d.), Dedector: Agilent 1100 Model DAD, λ:258nm, for Indigotine λ:610 nm, for Tartrazine λ:427 nm (band width: 4nm), Flow rate:1 mL / dak., injection volume: 50 μL, Pressure: 138 barConcentration range for Ingotine: 0,235-3,525 à 10-5 mol.L-1, y = 561,01x +5,5978 (r2 = 0,9999); limit of detection: 0,053 à 10-5 mol.L-1, limit of quantification:0,176 à 10-5 mol.L-1Concentration range for Tartrazine: 0,71-7,14 à 10-5 mol.L-1, y = 561,01x +5,5978 (r2 = 0,9997); limit of detection: 0,205 à 10-5 mol.L-1, limit of quantification:0,682 à 10-5 mol.L-1The recovery was 81,49 % for Indigotine; 84,83 % for Tartrazine. Incommercial food the amount of Indıgotine was 56,00 mg/kg, the amount ofTartrazine was 80,72 mg/kg.