Performance appraising systems application in education sector
Eğitim sektöründe performans değerlendirme sistemleri uygulamaları
- Tez No: 185225
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YASEMİN ERENSAL, Y.DOÇ.DR. SERDAR YÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETEĞİTİM SEKTÖRÜNDE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ SİSTEMLER UYGULAMALARIEğitim sektöründe hizmet veren özel sektör firmalarında uygulanan ücret politikalarınınstandart oluşu ve performanstan bağımsız ücret sistemlerinin kişinin çalışma psikolojisini olumsuzetkilemesi nedeniyle alternatif prim ve ücretlendirme politikaları ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyaçberaberinde performansa dayalı ücretlendirme sistemlerinin gerekliliğini getirmekte ancak sektördebu tip uygulamalara çok sık raslanmamaktadır.Bu tezde sektörde oluşan bu açığın kapatılabilmesine yönelik bilimsel yöntemlerkullanarak geliştirilecek bir performans değerlendirme sistemi oluşturulmaya çalışılmış ve buperformans değerlendirme sisteminin bilgi teknolojileri altyapısı ile desteklenerek süreçlerin,kriterlerin ve puanlama sistemlerinin doğru belirlenmesiyle tüm sektör tarafından kullanılabilecekbir sistemin hayata geçirilmesi amaçlanmıştır.Tez hem sektördeki açığı kapatmaya yardımcı olmayı hem de konuyla ilgili çalışan diğeraraştırmacılara başlangıç için örnek uygulama ve mihenk taşı olarak yardım etmeyi amaçlamaktadır.Performans Değerlendirme Sistemlerini (PDS) oturtmaya çalışan diğer sektörlerdeki özel şirketlerede iyi bir kaynak oluşturması öngörülmüştür.Sistem geliştirilirken performans değerlendirme sistemi alanında daha önce yazılmış kitaplardabahsi geçen yöntemler incelenmiş ve uygun olanlar eğitim sektöründeki ihtiyaçlara göre sektöreadapte edilmiştir.Tezin oluşturulması sırasında 360 derece performans değerlendirme sisteminde kullanılankriterler Dengeli Puan Kartı (Balanced Scorecard) uygulamasından elde edilen performansgöstergeleri sayesinde elde edilmiş ve bu iki sistem harmanlanarak sayısal ve sayısal olmayanperformans göstergelerinin ölçülebilmesi için ortak bir çözüm yöntemi üretilmeye çalışılmıştır.Haziran , 2006 Tankut ÇIĞIR
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPERFORMANCE APPRAISAL SYSTEMS APPLICATION ON AN EDUCATION FIRMWage Incentive Systems that is used in Education sector firms has negative effects onworking psychology of the teachers due to the standard systems which are not related to theperformance of the worker. There exists a lack of Alternative Wage Incentive and Performancebased premium system in this sector but that kind of systems can be encountered rarely on thesector.In order to solve the lack of system problem with using the scientific methods, aPerformance Appraisal System (PAS) have been established and the system assisted with IT tohelp standardizing the system. Standardization of the system helped the user to find necessarysolutions even if the criteria, evaluation and scoring system are changed. Aim was to make asystem that can be used in all firms in sector.This master thesis will hopefully help filling the absence in the sector and be a milestonefor the researchers who are going to establish solutions in the sector about PAS Also otherresearchers and specialists who are interested in PAS are supposed to be assisted by the thesis.During this thesis the book on previous methods that is used in PAS surveyed and thisapplication method adapted to the needs of Education Sector firms.The application part of the thesis tried to combine the performance indicators gatheredfrom Balanced Scorecard with the criteria to be used in 360 degree performance appraisal system.These two performance measurement systems are combined to tackle with the measuring problemof qualitative and quantitative aspects of the teacher?s performance.June , 2006 Tankut ÇIĞIR