Sapanca gölünde yaşayan kızılgöz balığı (Rutilus rutilus Linnaeus, 1758)nın parazit faunası
Parasite faunas of roach (Rutilus rutilus Linnaeus, 1758) in the lake Sapanca
- Tez No: 185233
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERHAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Su Ürünleri, Parasitology, Aquatic Products
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nisan 2004-Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu çalışmada Sapanca Gölübalık faunasında yer alan türlerden Kızılgöz Balığı(Rutilus rutilus, L NNEAUS, 1758)parazitolojik olarak incelenmiştir. Toplam 81 balık üzerinde çalışılmış olup; 81 Rutilusrutilus'un 73 adedinde parazit görülmüştür.Kızılgöz balığında Dactylogyrus crucifer (Wagener, 1857), Dactylogyrus sphyrna(Linstow, 1878), Dactylogyrus vistulae (Prost, 1957) Monogenoidea, Diplostomum sp.,Tylodelphys clavata (Diesing, 1850), Aspidogaster limacoides (Diesing, 1835) Trematoda,,Mollusk Glochidiasi Bivalvia, Piscicola geometra (L NNEAUS, 1761) Hirudinea türleribulunmuştur.Parazitler, konakçıda bulundukları yer, balıktaki enfeksiyon yüzdesi ve yoğunluğuaçısından incelenmiştir. Ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunluklarıhesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study metazoan parasites of roach (Rutilus rutilus L NNAEUS, 1758) in theLake Sapanca were examined in April 2004-May 2006. A total of 81 roach (Rutilus rutilusL NNEAUS, 1758) were investigated. 73 ot the 81 R.rutilus were infected by the parasites.The identified parasites in R.rutilus were: Dactylogyrus crucifer (Wagener, 1857),Dactylogyrus sphyrna (Linstow, 1878), Dactylogyrus vistulae (Prost, 1957) Monogenoidea,Diplostomum sp., Tylodelphys clavata (Diesing, 1850), Aspidogaster limacoides (Diesing,1835) Trematoda, ,Mollusk Glochidia Bivalvia, Piscicola geometra (L NNEAUS, 1761)Hirudinea.The parasites were investigated with the place in the host, prevelance and intensity ofinfections in the fish. On the other hand average, minimum and maximum intensity ofinfection were estimated.