Sapanca Gölü'nde yaşayan eğrez balığı (Vimba vimba L., 1758) ve tahta balığı (Blicca bjoerkna L., 1758)'nın büyüme ve üreme biyolojileri
Growth and reproduction features of vimba (Vimba vimba L., 1758) and white bream (Blicca bjoerkna L., 1758) living Sapanca Lake
  1. Tez No: 133426
  2. Yazar: MUSTAFA HAMALOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
SAPANCA GÖLÜ'NDE YAŞAYAN EĞREZ BALIĞI (Vimba vimba L., 1758) ve TAHTA BALIĞI {Blicca bjoerkna L., 1758)'nın BÜYÜME ve ÜREME BİYOLOJİLERİ Doktora Tezi Mustafa HAMALOSMANOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2003 ÖZET Bu çalışmada Sapanca Gölü (Sakarya) 'nde yaşayan Eğrez balığı {Vimba vimba L., 1758) ve Tahta balığının {Blicca bjoerkna L., 1758) büyüme ve üreme özellikleri incelenmiştir. Temmuz 2001-Haziran 2003 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 629 adet Eğrez balığının ve 1299 adet Tahta balığının eşey oranları, yaş kompozisyonu, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri, oransal boy ve oransal ağırlık artışları ile büyüme denklemleri, kondüsyon faktörü, eşeysel olgunluğa erişme yaşlan üreme zamanları ve yumurta verimlilikleri saptanmıştır. Eğrez balığı 1-V yaş arasında dağılım göstermektedir. Örneklemin geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W= l,58xl0“4 x L(2'37)olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri 1,58 olarak hesaplanmıştır. Populasyonun üreme zamanı Mayıs sonu-Temmuz başı arası olarak saptanmıştır. Tahta balığı I-VIII yaş arasında dağılım göstermektedir. Örneklemin geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W= 5,314xl0”5 x L(3'04)olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri 1,5 olarak tespit edilmiştir. Populasyonun üreme zamanı Mayıs ortası-Haziran sonu arası olarak saptanmıştır. Bilim Kodu :230 Anahtar Kelimeler :Eğrez, Karagöz, Vimba, Tahta, Kaptırga, Blicca, Büyüme, Yaş, Boy, Ağırlık, Üreme, Sapanca Gölü Sayfa Adedi :79 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa KURU
Özet (Çeviri)
GROWTH and REPRODUCTION FEATURES OF VIMBA (Vimba vimba L., 1758) and WHITE BREAM (Blicca bjoerkna L., 1758) LIVING IN SAPANCA LAKE Ph.D. Thesis Mustafa HAMALOSMANO?LU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2003 ABSTRACT In this study, some growth and reproduction features of Vimba vimba L., 1758 and Blicca bjoerkna L., 1758 living in Sapanca Lake were investigated. This study was carried upon 629 vimba and 1299 white bream specimens caught between July 2001-June 2003 and their sex ratio, age composition, age-weight, age-length and length-weight relations, relative length and weight increase, the age of sexual maturity, and their spawning periods were examined. The ages of the population of Vimba range between I and V. The length-weight relation for the whole population was found to be W=1.58xl0'4 x L(237). The condition factor was determined to be 1.58. The reproduction of the population was determined to be in May and June. The ages of the population of White bream range between of I and VIII. The lenght-weight relation for the general population was found to be W=5.314xl0'5 x L(304). The condition factor was determined to be 1.5. The reproduction of the population was observed to be in May and June. Science Code :230 Key Words : Vimba vimba, Blicca bjoerkna, White bream, Growth, Age, Lenght, Weight, Reproduction, Sapanca Lake Page Number :79 Adviser : Prof. Dr. Mustafa KURU