Alaşımsız çeliklerin CNC torna tezgahında işlenmesinde yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınmasının Taguchi yöntemiyle incelenmesi
Investigation based on the Taguchi method for the surface roughness and tool life with CNC turning machine
  1. Tez No: 185246
  2. Yazar: METİN SEDAT KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ SÖZÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETCNC Tornalama işlemlerinde, yüzey pürüzlülüğünün ve takım aşınmasınınönceden tahmini son derece önemlidir. Üretilecek parçanın kalitesinin artırılması vemaliyetin düşürülmesi ancak kesme parametrelerinin optimizasyonu ile mümkündür.Kesme parametrelerini en iyi şekilde seçtiğimizde yüzey pürüzlülüğü ve takımaşınması minimum değerde olmalıdır.Çalışmamızda sert maden uçlu kalem ile belirlenmiş kesme hızları, ilerlememiktarları ve talaş derinliklerinde St 33 çelik malzeme ve St 52 çelik malzemeişlenmiş deneylerden elde edilen veriler Varyans Analizi (ANOVA) ve TaguchiMetodu yardımıyla değerlendirilerek en uygun kesme parametreleri (kesme hızı,ilerleme miktarı ve talaş derinliği) bulunmuştur. Bulunan bu değerlere göre, üç işparçası daha tornalanarak durumun güvenirliği sağlanmıştır. Kesme parametrelerininoptimizasyonuyla çok önemli ölçüde yüzey kalitesinde artış ve takım aşınmasındaiyileştirmeler tespit edilmiştir.Mayıs 2006 Metin Sedat KARTAL
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn CNC turning operations, it?s very important to guess the surface roughnessand tool corrosion.Increasing the quality of produced pice and decreasing the cost isonly passible with the optimision the cutting parameters. When we choose the cuttingparameters thorougly, the surface roughness must be in the minimum valve.In our study, in cutting speed, feed rate and depth of cut which is determinedwith hard mine tipped pen, the datum which is got by the experiments in which St33 steel bars and st 52 steel bars are processed, the most suitable cutting parameters(cutting speed, feed rate and depth of cut ) are fond by the help of Varyans analysis(ANOVA) and Taguchi method.According to the valve which is found, the reliabtyof the state is providede by turning three more work pieces. Increase of the surfacequality and improve of the tool corrosion is vitally fixed by the optimization ofcutting parameters.Mayıs 2006 Metin Sedat KARTAL