Keban Baraj Gölü'ndeki mystus Halepensis (Valanciennes, 1839)'de kemiksi yapılardan karşılaştırmalı yaş tayini
Compared age determination on bone structures of mystus Halepensis (Valanciennes, 1839)in habiting Keban Dam Lake
  1. Tez No: 185360
  2. Yazar: SONGÜL YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
KEBAN BARAJ GÖLÜ'NDEK MYSTUS HALEPENSIS(VALANCIENNES,1839)' DE KEM KS YAPILARINDAN KARŞILAŞTIRMALIYAŞ TAY NSongül YÜCEFırat Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsüSu Ürünleri Temel Bilimler Anabilim Dalı2006, Sayfa: 38Bu çalışmada, Keban Baraj Gölü'nde yaşayan Mystus halepensis (Valanciennes, 1839)populasyonuna ait 350 adet balık örneği Ocak 2002- Ocak 2004 tarihleri arasında yakalanmıştır.Balık örneklerinin kemiksi yapıları çıkarılıp, temizlenmiş ve etiketlendikten sonra, binokülermikroskop altında incelenmiştir. Karşılaştırmalı yaş tayini 31 kemiksi oluşumda yapılmış olup,sonuçlar % N olarak tablo ve şekillerle ifade edilmiştir.Karşılaştırılan kemiksi yapılarda en az uyumun % 13.79 ile parasfenoid-omur; en fazlauyumun ise % 88.72 ile sağ pektoral yüzgeç ışını-sol pektoral yüzgeç ışını arasında olduğu tespitedilmiştir. Karşılaştırılan kemiksi yapılarda en fazla yaş farkı, 5 olarak bulunmuştur. En net yaşhalkaları sağ otolitlerde gözlenmiştir. Bunu sırası ile sol otolit, omur, sağ operkulum, sol operkulum,sağ kleitrum, sol kleitrum, hipural plaka ve modifiye olmuş nöral dikenler izlemiştir.Anahtar Kelimeler : Keban Baraj Gölü, Mystus halepensis, Karşılaştırmalı yaş tayini.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPhd ThesisCOMPARED AGE DETERMINATION ON BONY STRUCTURES OFMYSTUS HALEPENSIS (VALANCIENNES, 1839)IN HABITING KEBAN DAM LAKESongül YÜCEGraduate Schol of Natural and Applied SciencesDepartment of Aquatic Basic Sciences2006, Page 38In this study, 350 individuals belong to Mystus halepensis (Valanciennes, 1839)population from Keban Dam Lake have been caught between January 2002 and January 2004.Bony structures of fish samples have been removed, cleaned and labelled, then they wereexamined under binocular microscope. Compared age determination have been done on 31different bony structures and the result have been given as N % in tables and figures.On compared bony structures the least precision (13.79 %) have been determinedbetween parasfenoid-vertebra and the most precision (88.72 %) have been determinedbetween right pectoral fin ray-left pectoral fin ray. The biggest age differences was found as 5on compared bony structures. The best annuli have been observed on right otoliths. This wasfollowed by left otoliths, vertebra, right operculum, left operculum, right cleitrum, left cleitrum,hipural placa and modified neural thorn respectively.Key Words : Keban Dam Lake, Mystus halepensis , Compared age determination.