Ankara kilinin (Çankaya-Ankara) sıkışma-kabarma özelliklerinin incelenmesi
An investigation consolidation and swelling properties of Ankara clays (Ankara-Çankaya)
  1. Tez No: 185378
  2. Yazar: UĞRAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
iiiÖZETANKARA KİLİNİN (ÇANKAYA-ANKARA)SIKIŞMA-KABARMA ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİUğraş YILMAZBu çalışma Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, JeolojiMühendisliği Anabilim Dalında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Çalışma alanı, Ankara İli, Çankaya İlçesi sınırlarında bulunan Gölbaşıformasyonunda, literatürde Ankara Kili diye adlandırılan kil alanlarını kapsar.Ankara kenti ve yakın çevresinde tipik kırmızımsı kahve, kahve renkli, yer yer çakılve kireç konkresyonları içeren killi birim Ankara Kili olarak adlandırılır.Çalışmada öncelikle, literatür araştırmaları yapılmıştır. Sonrasında arazi gözlemleriile sondaj çalışmaları tamamlanarak, laboratuvar deneyleri değerlendirilmiş vebölgenin jeolojik yapısı ile mühendislik özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır.Çalışma alanı ve yakın çevresinde beş ana birim ayırt edilmiştir. Bunlar yaşlıdangence doğru Triyas yaşlı Ankara Grubu, Jura Kireçtaşları, Miyosen çökelleri vevolkanitleri, Pliyosen çökelleri ve Kuvaterner alüvyonlarıdır.Yapılan çalışma ile, Ankara kili'nin mühendislik özellikleri incelenmiş olup Ankarakilinde karşılaşılabilecek oturma ve şişme problemi klasik konsolidasyon deneyi ileortaya konulmaya çalışılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Ankara Kili, Konsolidasyon, Şişme
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTAN INVESTIGATION CONSOLIDATION AND SWELLING PROPERTIESOF ANKARA CLAYS (ANKARA-ÇANKAYA)Uğraş YILMAZThis study has been prepared fort he degree of master thesis to be presented toSüleyman Demirel Üniversity, Natural Sciences Institute, Geological EngineeringFaculty. Research area is located in the Gölbaşı formation of Çankaya, Ankararegion and comprises the clay area that is known as Ankara clay.The typical reddish brown, brown clay unit that contains pebble and lime in patches,is found in Çankaya, Ankara region and named as Ankara clay.Literature research was at first made during the study. After having been completedterrain and drilling studies, laboratory experiments were evaluated, geologicalstructure and engineering chracteristics of the area were tried to be determined.Five main units were distinguished in the main and surrounding research area.Namely these are as follows in a row from old to new: Trias old Ankara group, Juralimestone, Miocene deposits and volcanic and Quaternary alluvium.Through this study engineering chracteristics of Ankara clay was examined,consolidation and swelling problems of Ankara clay that are possible to occur weretried to put forward through classical consolidation experiment.KEY WORDS: Ankara clay, consolidation, swelling