Senirkent heyelanının rezistivite ve sismik yöntemlerle araştırılması
The research of Senirkent landslide with rezistivity and seismic method
- Tez No: 185379
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERGÜN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırma alanı, Isparta'nın Senirkent ilçesinde Beşparmak Dağı etekleri, Doğru ve SuyoluDereleri heyelan bölgesidir. Aşırı eğimli bölgede, bloklu-çakıllı malzemenin ani yağmurlaaşırı doygun hale gelip şehre doğru akmasıyla oluşmuştur. Senirkent'de, 1995 ve 1996yıllarında meydana gelen heyelanlarda can ve mal kaybı olmuştur. D.S.İ. (Devlet Su İşleri)Genel Müdürlüğü tarafından ıslah önlemlerine başlanmıştır. Kademeli olarak yapılanbentlerle ve bölgenin ağaçlandırılmasıyla feyezanın tekrarlanması önlenmeye çalışılmıştır.Ana kaya üzerindeki feyezan malzemesinin kalınlığının ve kaymaya neden olan alterasyonzonu belirlemek için, AC Özdirenç Yöntemi ile Düşey Elektrik Sondajı, SchlumbergerElektrot Dizilimi kullanılarak 27 noktada çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın yanı sıra ÇokAtışlı Sismik Kırılma Yöntemi kullanılmış, P dalgası elde edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Senirkent, Heyelan, Sismik, Jeoelektrik
Özet (Çeviri)
The research district of the landslide, is around BESPARMAK Mountain, DOGRU andSUYOLU`s stream creek in SENIRKENT town of ISPARTA. In the regions which is highslopes, because of the heavy and sudden rain, pebble and soils material have fed andstarting moving toward the town. Because of the landslide, to be happened in 1995 and1996 in Senirkent, has became life and property loss. Government Hydro Organization?shead office (DSI) has started the repairment. In order to preventing the overflowinggradually tree planting and hill stepping has been started.In order to determine the alteration zone which is to cause the sliding and materials offlowing which is on the main rock, has worked AC resistivity vertical electric drilling,Schlumberger electrode setting, in 27 zone process is implemented. In addition to theabove process multi throwing seismic process is used and P waves are obtained.KEY WORDS: Senirkent, The Landslide, The Seismic, Geoelectric.