Senirkent'de afet sonrası kalıcı uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of post - disaster housing in Senirkent
  1. Tez No: 152245
  2. Yazar: ALİ TOLGA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALPER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
SENIRKENT'DE AFET SONRASI KALICI KONUT UYGULAMALARININ DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Gelişmekte olan ülkeler içerisinde bulunan Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olma ve Avrupa Birliği'ne girme hedefi uzun yıllardır sürdürülmektedir. Coğrafî yeri itibari ile dünyanın en hareketli sismik bölgelerinden birisi üzerinde bulunan ülkemizin taşıdığı deprem riski yanında pek çok doğal ve insan yapımı afete de maruz kalabildiği bilinmektedir. Ülkenin yapı standardının ve yanlış politikalarının yol açtığı tehdit insanları büyük bir risk altında bulundurmaktadır. Bu riskin tabi sonucu olan afetlerde hemen hemen her yıl ülke insanına ve ekonomisine büyük darbeler indirmektedir. Dolayısıyla, mevcut konut politikaları ve yapı stoku ile ülkenin gelişmiş bir ülke statüsü elde etmesi mümkün görünmemektedir. Elbette bu konuda bir şans yakalamak için yapılabilecekler bulunmaktadır. Önemli olan bu şansı zamanında ve yerinde yakalayabilmektir. Bu çalışmanın yapılmasındaki asıl amaç, ülkemizde afetler sonrasında ortaya çıkan acil konut ihtiyacının kısa vadede ve uzun vadede nasıl çözüldüğünü incelemek, bu konuda uygulanan politikalar ışığında gerek afet öncesi gerekse de afet sonrası uygulamaların farklılık ve benzerliklerini araştırmak, afet sonrası konutların çevreye ve kullanıcılara uyumunu incelemek ve bu konuda yapılan uygulamaları değerlendirerek gelecekte yapılması muhtemel benzer örneklere ışık tutacak bir kaynak oluşturmaya çalışmaktır. Tezin ilk bölümünde araştırmanın önemine ve amacına yönelik olarak Türkiye'de afet sonrasında ortaya çıkan acil konut ihtiyacının nasıl karşılandığı konusuna kısaca değinerek, uygulamalarda insanın sosyokültürel değerlerinin ne kadar göz önünde bulundurulduğundan ve buna bağlı olarak afetten etkilenen toplum için yapılan konutlara afetzedelerin uyum sürecinin öneminden bahsedilmektedir. İkinci bölümde ise afetten etkilenen insanların yeni yaşam alanlarına ve konutlarına uyum sürecinde karşılaştıkları durumları daha iyi irdeleyebilmek için gerekli olan bir takım kavramlar üzerinde durulmaktadır. Uyum ve adaptasyon kavramlarından bahsedilmekte, bu kavramlarla insanın ilişkisi anlatılmakta, insanın uyum ve adaptasyon yeteneğinden bahsedilmekte, bu kavramların kültür ile olan ilişkisinden söz edilmekte ve son olarak da uyum sürecini etkileyen stres kavramından ve stresin insan davranışları ile olan doğrudan ilişkisinden bahsedilmektedir. ıxÜçüncü bölümde, gelişmekte olan ülkelerde uygulanan konut politikalarına değinilerek, bu ülkelerde uygulanan ve uygulanması düşünülen konut ihtiyacını karşılamaya yönelik sistemler incelenmektedir. Prefabrikasyon ve kendi konutunu kendin yap modelleri üzerinde durularak aynı zamanda bu modellerin afet sonrası ortaya çıkan acil konut ihtiyacının çözülmesinde de önemli rol oynayabileceği ifade edilmektedir. Bununla birlikte, halkın konut ihtiyacının sağlanmasında gerek afet öncesinde gerekse de afet sonrasında sivil topluma ve sivil toplum kuruluşlarına düşen roller ve bu kuruluşların konut sağlamada yol gösterici ve destekleyici olarak sahip olabilecekleri potansiyel aktarılmaya çalışılmaktadır. Daha sonra ise afet sonrası uygulanan konut politikalarına değinilmekte ve afetin tanımının yanında, karşımıza çok çıkacak olan ve çalışma ile son derece ilgili olan etkilenebilirlik kavramı üzerinde durulmaktadır. Bu kavramı takiben, afet sonrası uygulamalar ve deneyimlerin aktarıldığı yurt dışından ve yurt içinden çeşitli örnekler verilmekte ve bu örneklerle ilgili görüşler tartışılmaktadır. Dördüncü bölümde, saha araştırmasına yer verilmiştir. İncelenmek üzere, 1995 yılında bir sel felaketi yaşayan İsparta'nın Senirkent ilçesi seçilmiş ve bu afetin getirdiği kalıcı konutların durumu değerlendirme konusu yapılmıştır. Öncelikle, bölge ile ilgili özellikler anlatılmakta ve bölge tanıtılmaktadır. Ardından, afeti oluşturan nedenlerden ve afetin sonuçlarından kısaca bahsedilmektedir. Bunları takiben, bölgede afet sonrası yapılan rehabilitasyon çalışmaları ve kalıcı konut inşaatları ile ilgili bilgiler verilmektedir. Bundan sonra ise alan çalışmasının yöntemi tanıtılacak ve çalışma sonucunda elde edilen veriler aktarılacaktır. Bu verilerin toparlanarak özetlendiği bir sonuç bölümü ile dördüncü bölüm bitirilecektir. Son bölümde ise araştırma sonucu ortaya çıkan bulguların irdelendiği sonuç, tartışma ve araştırma amacına yönelik olarak çıkan sonuçlardan derlenerek düzenlenen ve Türkiye'de bundan sonra afet sonrası konut uygulamalarının başarılı olabilmesi için yapılabilecek çalışmaların ifade edildiği bir model üzerine tartışma yapılarak, bu modelin oluşturulmasına çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF POST-DISASTER HOUSING IN SENIRKENT SUMMARY Turkey takes its place in the world of developing countries. The goal of being a developed country and a member of European Union has been contuniung for years. The benefits that have been awaited can be explained like as; economic development, enlarging labour field, reaching to a better form of prosperity of the community. However because of errant politics and the applications of authorities, country has been missing the chance of being a EU member. There for the special characteristics of geographical site of the country, the Turkish society is vulnerable for natural disasters. The country is existed on a very active sismic region thus there is a big earthquake threatment. Beacuse of Turkey's lack of building standarts and unexisted control mechanisms, the earthquake risk is higher than most countries. Not only earthquakes furthermore other naturel disasters like floods, landslides etc. threats public life. Almost every year, consequences of the risks make great impacts on public life and Turkish economy. Necessary precautions and right political decisions must be taken immediately. By this way healthy infrastructure and healthy urban structure with qualified buildings will be gained. Due to these suitable approches we can have a chance to catch being a member of EU. The ultimate goals of this study are; in our country, aftermath of the disasters what kind of solution applications used in the appearance of urgent needs of emergency housing in short and long terms, to investigate the differences and the similitaries of the politic approaches in applications of post-disaster housing, the important of adaptation of victims to their new environment and post-disaster houses which is affected on the success of the projects, to discuss the applicated projects and form a database model for the probable future examples. The thesis consists of five chapters. The first chapter of thesis, introduction to the authorities' approaches to the post-disaster housing and the approches to sociocultural values of affected community in the disaster regions which will important factors in adaptation process of users were outlined briefly. Also, the objective and the methodology of the research were explained. In the second chapter, some concepts were presented in helping to realize the basic background problems of post-disaster housing adaptation process. Adaptation concept and the relation of this concept with human being had discussed. Also the capacity of human adaptation was outlined with the relation of these concepts to the culture. In the end the stress concept with the relation to the direct affects on human behaivour were outlined. XIThe third chapter consists of housing policy concepts. Prefabrication and self-help housing models were discussed with the relation of post-disaster housing concept. The important role of the prefabrication and self-help housing in finding a solution to need of post-disaster housing was tried to be pointed out. Nevertheless, the importance and the roles of civil society and organizations or NGOs in creating solution of housing need before disasters and post-disasters were described. Also the potantials of NGOs in providing housing as advisers, intermediarities and faciliaters were tried to transfer. Consequences, post-disaster politics were outlined generally and the defination of disaster concept was made. By following these, the vulnerability, a most common concept which appears oftenly, was pointed out. Furthermore, the relation of vulnerability concept to the adaptation process was stated. In the end, applicated projects of international and domestic post-disaster housing examples were outlined and discussed. The fourth chapter consists of a case-study. An evaluation of post-disaster housing after usage (Senirkent town in İsparta city) was presented in the study. The study area had a flood disaster in 1995. The mud flood which was called as“cold lava”by the locals, destroyed the town seriously. The post-disaster housing which was constructed because of the flood disaster formed the main structure of the study. Firstly, the characteristics of the region and the town were presented. Furthermore, the reasons that formed the disaster were outlined and the consequences of the disaster were stayed briefly. Nevertheless, the rehabilitation works and the construction data after the disaster in the region were discussed. Continuing concerns will be consisted of meeting notes, inquiry studies, observation of technical documentations and reports will also reported as findings. These findings will be connected and make a summary of findings in the result of the chapter. In conclusion, according to findings, general problems of post-disaster housing and adaptation process to post-disaster houses will be discussed. In addition, how to make a database to support a successful! model of the post-disaster projects in the future will be tried to form out. The findings of the case-study will be one of the important examples of the such researchs. It is believed that, a generalized database model could be formed with those findings. Xll