Laparoskopik radikal prostatektomi uygulanan hastaların cerrahi, onkolojik ve fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesi
The evaluation of oncologic and functional results of first 140 patients' two years followings who are applied laparoscopic radical prostatechtomy
- Tez No: 185497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİBET ERDOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Laparoskopik radikal prostatektomi ürolojide laparoskopik cerrahi uygulamalarda ileri tecrübeyi gerektiren bir tedavi modalitesi olup, özellikle 2000 yılından sonra birçok merkezde organa sınırlı prostat kanserinin cerrahi tedavisinde yoğun şekilde uygulanmaktadır. Ülkemizde de 2002 yılından bu yana oldukça sınırlı ve olgu sunumu şeklindeki vaka sayıları ile de olsa uygulanmaya başlanan LRP, halen daha anlamlı veriler elde edilecek vaka sayılarına ulaşmamıştır. Ancak bu tezde değerlendirilen hasta serisi ülkemizde LRP'nin uygulandığı en geniş hasta serisi olup, ülkemizdeki ilk prospektif detaylı dökümentasyon ve takip özelliğine sahiptir. Özellikle öğrenme eğrisindeki zorluk ve uzunluk dikkate alındığında, sınırlı vaka sayıları ile istenilen operatif, fonksiyonel ve onkolojik sonuçların elde edilmesi oldukça zor gözükmektedir. Serimizde ortalama ameliyat ve bu sürenin içinde yer alan uretro-vezikal anastomoz süresilerinin median değerleri 225 ve 30 dakika olup, ortalama uretral kateterizasyon ve hastanede kalış sürelerinin median değerleri ise 8 ve 4 gün olarak gerçekleşmiştir. Bu sonuçlar (ameliyat ve uretro-vezikal anastomoz, uretral kateter ve hastanede kalış süresi) dikkate alındığında, bu konuda referans merkezlerdeki özellikle yeni jenerasyon LRP uygulayıcılarının operasyon verileri ile (ortalama ameliyat süresi: 247.2 dakika, ortalama anastomoz süresi: 39.3 dakika) yakın benzerlikler göstermektedir. Diğer yandan, LRP'de öğrenim eğrisinin değerlendirildiği araştırmada ameliyat süresi (ortalama 293 dakika) ve uretral kateterizasyon süresi (ortalama 11.4 gün) ile de benzerlik görülmektedir. Bu benzer değerlerin önemi edinilen laparoskopik cerrahi eğitiminden ve bu eğitim sırasında öğrenme eğrisinin büyük bir bölümünün tamamlanmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar laparoskopik cerrahi eğitimin önemi elde edilen operatif parametrelerde kendisini gösterse de, bu cerrahi modalitenin en güç olan ve fonksiyonel açıdan hastalarda önemli bir yeri olan nörovasküler demetin korunması yaklaşık hastaların %21.4'üne uygulanmıştır. Literatürde fonksiyonel ve onkolojik açıdan açık radikal prostatektomi ile yapılan karşılaştırmalarda şu anda kadar elde edilen verilerin anlamlı farklılık göstermediği gösterilmiştir. Ancak özellikle LRP serilerindeki 5 yıllık hasta takiplerinin, şimdilik, sınırlı sayıda olması bu karşılaştırmalardaki dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde oldukça anlamlı olduğu söylenebilecek vaka sayısını içeren bu seride patolojik değerlendirme yönünden irdelendiğinde prognostik öneme sahip cerrahi sınır pozitifliği oranları, pT2 ve pT3 olgularda, sırasıyla %6.0, %40.9 olarak elde edilmiştir. Bu veriler yeni jenerasyon LRP uygulayan cerrahlarının ortalama değerlerinden düşük olmakla beraber, yakınlık göstermektedir (13). Fonksiyonel açıdan, uretral kateter alınmasını takip eden ilk 3 ay içinde yapılan sorgulamada tam kontinans oranı %69.2 iken, ortalama 18 aylık takip dönemindeki tam kontinans oranı %90'lara ulaşmaktadır. Bu oranlar, ilk tecrübelerin sunulduğu geniş serilerde elde edilen kontinans oranları ile benzerlik göstermektedir. Yaşam kalitesini etkileyen ereksiyonun korunması diğer önemli bir nokta olup serimizde 24 aylık takip süreleri bulunan 88 hastanın 30 tanesine sinir koruyucu yaklaşım yapılmıştır. Bu 30 hastanın 16 tanesine bilateral ve 14 tanesine de tek taraflı sinir koruyucu yaklaşım uygulanmıştır. İki taraflı sinir koruyucu yaklaşım yapılan hastaların %68.2'de ve tek taraflı sinir koruyucu yaklaşım uygulananların %57.1'inde 24 aylık takip sonunda yardımcı medikal tedavi ile başarılı ereksiyon oranları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic radical prostactechtomy (LRP) is a treatment modality which necessiates further experience in laparoscophic surgical application in urology. Especially after 2000 years its dansly applied in surgical treatment of organ restricted prostat cancer in many centres. Laparoscopic radical prostactechtomy is applied fairly restricted and in case presentation situation since 2002 in our country. Presently, LRP didnt reach the occurence numbers which will give more meaningfull datums. But patient series is the largest patient series which is applied in LRP in our country. Also it has the future of being first detailed prospective documentation and pursuing. Especially when the difficulty and length of the learning bent is taken into the consideration providing the operatif functional and oncologic results which are wanted with restricted occurence numbers seem fairly difficult. In our series the average median values of operation and uretero-vesical anastomose time is 225 and 30 munites and median values of uretral catheterization and staying in hospital times are come true in 8 and 4 days. When these results are taken into the consideration they show similarity with the operation datums of referance centres, especially new generation LRP applying surgents (average operation time 247.2 mins Average anastomose time 39,3 mins). On the other hand uretral catheterization time shows similarity with the research which is learning bent is evaluated. The Importance of these similar values occured from laparoscopic surgical training and the compliment of a great part of learning bent during this training. However, the important laparoscopic surgical treatment shows itself on the operatif parametres, the protection of neurovascular bundle which is the most difficult and has vital place from functional aspect, apllied 24.4% of patients. In literature it showed that theres no meaningful differences with comparisons done with open radical prostatectomy from the aspect of functional and oncological. But especially on LRP series, 5 years patients followings' being restricted is a this advantage in these comparisons. In this series which includes enough meaningful occurences in our country, the rates of surgical boundary positiveness which has prognostic importance, PT2 and PT3 is provided sequentially 6% and 9% in cases. These datums are lower than the average values of new generation LRP applying surgents, shows proximity. However, first three months that follow taking uretral catheter, the rate of complete continence is 69.2%, the continence rate reaches 90% in the average 18 months period. These rates show similarity with the continence rates which are provided in the wide series of first experiences. The protection of erection which affects the quality of life, is an another important point, in our series the nerve protector approaches applied the 30 of 88 patients who have 24 months following time. Bilateral approach applied to the 16 of 30 and one side nerve protection apllied to the 14 of these 30 patients. After 24 months following, on 68.2% of two side nerve protection approach applied patients and on 57.1% of one side nerve protection approaches applied patients, the successfull erection degrees have been determined.