Büyük median loblu prostatı olan prostat kanseri hastalarında robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi
Robot assisted radical prostatectomy (rarp) in patients with median lobe prostate: Matched analysis
- Tez No: 711404
- Danışmanlar: UZMAN SERDAR KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Robot yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi (RARP) operasyonu yapılan median loblu prostatı olan prostat kanseri hastalarında, peroperatif verilerin, postoperatif onkolojik ve fonksiyonel sonuçların değerlendirilmesi MATERYAL METOD: Bu çalışmamızda Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde Ağustos 2009 ve Aralık 2013 tarihleri arasında ardışık olarak yapılan 489 robot yardımlı radikal prostatektomi (RARP) uygulanan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. 489 hasta arasından 40 hasta 47-78 yaş arasında, prostat kanseri tanısı almış, öncesinde prostat cerrahisi (TUR-P, TVP) ve batın cerrahisi geçirmemiş, median loblu prostatı olan prostat kanseri hastaları (grup 1), 40'ı ise aynı kriterleri taşıyan median lobu olmayan prostat kanseri hastaları olarak çalışmaya dahil edildi (grup 2). İki grup, RARP operasyonu sonrası preoperatif hasta özellikleri, peroperatif operasyon verileri, postoperatif onkolojik ve fonksiyonel sonuçları açısından retrospektif olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: İki grup arasında hastaların yaşları, BMI değerleri, ASA skoru, preoperatif PSA değeri, prostat boyutu, prostat boyutu >75cc hasta oranı, klinik evre dağılımı, IIEF 17 üstü hasta oranı, D'amico risk sınıflandırılması dağılımı, gleason skoru iki grup arasında anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık saptanmadı. Peroperatif verilerden operasyon süresi ortalama olarak grup 1 ve grup 2 için sırasıyla 219,9 ± 64,5 (130-360) ve 185,6 ± 57,1 (120-355) dakika ile Grup 1'de anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksek saptanmıştır. Grup 1'de 14 (%35) hastaya, grup 2'de 1 (%3) hastaya operasyon sırasında mesane boynu rekonstruksiyonu yapıldığı saptandı. Grup 1 ve grup 2 arasında mesane boynu rekonstruksiyon oranı grup 1'de anlamlı (p ˂ 0,05) olarak daha yüksek saptandı. Grup 1 ve Grup 2 arasında üretral kateter çıkarılması sonrası 7.gün, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 12.ay komplet kontinan oranları anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermedi. Grup 1 ve grup 2 arasında 6.ay potent, 1.yıl potent ve biyokimyasal nüks oranları anlamlı (p ˃ 0,05) farklılık göstermedi. SONUÇ: Median loblu prostatı olan prostat kanseri hastalarında RARP anlamlı uzun ameliyat süreleri ile zor bir prosedürdür. Operasyon süresi boyunca hastanın tredelenburg pozisyonunda olduğu düşünülürse, operasyon süresinin uzaması büyük önemlilik arz etmektedir. Bu nedenle RARP planlanan hastalara operasyon öncesi USG planlanmalı ve median lob varlığı araştırılmalıdır. Çalışma sonuçlarımıza bakıldığında iki grup arasında operasyon süresi dışında klinik ve fonksiyonel sonuçlarda anlamlı farklılık saptanmadı. Bu da bize gösteriyor ki zor bir prosedür olmasına rağmen median loblu prostatı olan prostat kanseri hastalarında robotik yardımlı laparoskopik radikal prostatektomi başarılı cerrahi diseksiyon ve anastamoz olanağı ile iyi bir tedavi seçeneğidir. Fakat bizim çalışmamızda bu zor prosedür öğreneme eğrisini tamamlamış tek cerrah tarafından yapıldığından, öğrenme eğrisini tamamlamamış bir cerrahta nasıl sonuçlar çıkabileceği şüphelidir. Daha fazla hasta serilerine ve bizim çalışmamızı destekleyecek yeni prospektif, randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of surgical, oncological and functional results in patients with prostate cancer and median lobe prostate who underwent robot assisted radical prostatectomy (RARP) operation. Design: Retrospective study. Setting: University of Health Sciences, Bakirkoy Dr.Sadi Konuk Training and Research Hospital, Department of Urology, Istanbul, Turkey Subjects: Medical records of 489 patients who underwent RARP operation between August 2009 and December 2013 were retrospectively evaluated. Intervention: RARP Main outcome measure: Among the 489 patients, 40 patients between the ages of 47 and 78 years and diagnosed with prostate cancer and had no prior prostate surgery (TUR-P, TVP) and abdominal surgery and who had a prostate with a median lobe were included in the study as group 1. Forty other patients with the same criteria but with no median lobe prostate were included in the study with matched analysis (Group 2). Patients who were followed up for 12 months were assessed. Results: No significant differences was found between the two groups in age of the patients, BMI values, ASA score, preoperative PSA level, prostate dimensions, distribution of clinical stage, the rate of patients with IIEF>17, Gleason score and D'Amico risk classification (p ˃ 0,05). Perioperative data revealed that duration of operation was 219,9 ± 64,5 (130-360) minutes and 185,6 ± 57,1 (120-355) minutes in group 1 and 2, respectively and it was significantly higher in Group 1 (p ˂ 0,05). Bladder neck reconstruction was performed in 14 (35%) and 1 (3%) patients in group 1 and 2, respectively. Rates of full continence after removal of urethral catheter on day 7 and at the end of month 1, month 3, month 6 and month 12 were similar in Group 1 and Group 2 (p ˃ 0,05). Rates of potency were similar at the end of month 6 and first year in Group 1 and Group 2 (p ˃ 0,05). Rates of biochemical recurrence in month 6 and year 1 were similar in Group 1 and Group 2 (p ˃ 0,05). Conclusion: RARP procedure in patients with prostate cancer with a median lobe prostate is a challenging operation with significant long operation times. RARP is a good treatment option in patients with prostate cancer and prostate with a median lobe with its successful surgical dissection and anastomosis possibilities although it is a difficult procedure. KEY WORDS: robotic radical prostatectomy, prostate cancer,median lobe