Octahedral XY6 türü moleküllerin GF matris metodu ile kuvvet sabitlerinin hesaplanması
Determination of force constants of octahedral XY6 molecules by the GF matris method
- Tez No: 185518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH UCUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
iÖZET(OKTAHEDRAL XY6 TÜRÜ MOLEKÜLLERİN GF MATRİS METODU İLEKUVVET SABİTLERİNİN HESAPLANMASI)Bu tez çalışmasında GF matris metodu ile oktahedral XY6 türü molekül ve kompleksiyonların iç koordinatlarda kuvvet sabitleri hesaplandı. Matris çözümü Newton-Raphson metoduna göre hazırladığımız bir bilgisayar programıyla yapıldı vesonuçlar tablolar halinde listelendi. XF6 türü moleküller için merkezi X atomunun veaynı merkezi X atomuna sahip XY6 kompleks iyonları için ise ligand Y atomununartan kütlesi ile kuvvet sabitlerinin azaldığı gözlendi ve bu bir bütün olarakmolekülün, artan molar kütleyle yavaşlanmasına atfedildi. Ayrıca hesaplamalardanaynı merkezi X atomuna sahip XY6 kompleks iyonları için ligand Y atomunun artankütlesiyle frr kuvvet sabitlerinin azaldığı gözlendi. Bu nedenle de çıkardığımız teoriksonuca da uygun olarak bu iyonların titreşim frekansları ν1 veν2 nin karelerinin farkı,ligand Y atomunun artan kütlesiyle azaldığı sonucu çıkarıldı.ANAHTAR KELİMELER: GF Matris Metodu, Kuvvet Sabitleri, XY6 TürüMoleküller, XY6 Türü Kompleks İyonlar.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACT(DETERMINATION OF FORCE CONSTANTS OF OCTAHEDRAL XY6MOLECULES BY THE GF MATRİX METHOD)In this thesis the force constants of the internal coordinates of octahedral XY6molecules and complex ions have been calculated by using the GF matrix method.The matrix solutions were carried out by means of a computer program builtaccording to the Newton-Raphson method and the results are listed in tables. For themolecules XF6 and complex ions XY6 having same center X atom it is found that theforce constants decrease with the increasing mass of the center X atom for the formeror of the ligand Y atom for the latter, respectively. These were attributed to theslowing down of the moleculer motion with the increasing molar mass of themolecule as the whole. In addition, from the calculations it was seen the forceconstant of frr decreases with the increasing mass of the ligand Y atom for thecomplex ions XY6 having same center X atom. Because of this reason it wasconcluded that the difference of squares of the vibration frequencies ν1 and ν2 ofthese ions decreases with the increasing mass of ligand Y atom as also correspondingto the theoretical result.KEY WORDS: GF Matrix Method, Force Constants, XY6 Molecules, XY6 ComplexIons.