Yanma olayının modellenmesi ve görüntü işleme yoluyla yanma performansının optimizasyonu
The modelling of combustion phenomena and optimization combustion performance by image processing method
  1. Tez No: 185530
  2. Yazar: MUHAMMED ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
iiiÖZETYANMA OLAYININ MODELLENMESİ VE GÖRÜNTÜ İŞLEME YOLUYLAYANMA PERFORMANSININ OPTİMİZASYONUToplumsal gelişme, değişim ve geleceğe yön verme anlamında önde gelen ülkeler,bilimsel çalışmalarda öncü olanlardır. Bilimin her alanında yapılan çalışmalartoplumların gelişmesinde bir basamak oluşturmaktadır. Tıp bilimleri, genetik,iletişim teknolojileri, bilgi işlem sistemleri gibi alanlarda yapılan yeni buluşlar insanhayatını her geçen yıl daha da kolaylaştırırken görüntü işleme yöntemleri üzerinekurulan endüstriyel cihazların kullanımı, özellikle sanayi alanında hızla artmaktadır.Bu kullanımın yaygınlaşması, üretimde verimliliğin artmasını ve maliyetlerinazalmasını sağlamaktadır. Dijital görüntü işlemeş çevreyle herhangi bir fizikseletkileşim olmaksızın, optik araçlar kullanarak cisimleri algılama ve buna göre bilgitoplama ya da çeşitli süreçleri yönetme olarak tanımlanabilir. Bu tanım çerçevesindedijital görüntü işleme doğal olarak çok değişik bilim dallarıyla işbirliği içerisindeolmalıdır. Bu çalışma görüntü işlemenin, kimyasal enerjinin termik enerjiyedönüşümü yoluyla ısı elde edilen yanma olayının analizi üzerine bir uygulamasıdır.Yakıt ile havanın iyi bir karışım oluşturmadığı durumlarda veya oksidasyontamamlanmadan yanma gazlarının soğuması sonucu ortaya çıkan eksik yanma olayıgenellikle bir miktar enerji kaybına sebep olmaktadır. Sıvı yakıtların yanmaperformansını en uygun seviyeye getirecek bir otomasyon sistemi oluşturmaamaçlanmış bu uygulamada, yanma olayının gerçekleştiği yakıt kazanlarından belirliperiyotlar da görüntüler alınıp, bu örneklemeler ile bir yakıt sisteminin kontrolügerçekleştirilmiştir. Böylece yakıt ve oksijen miktarının en uygun karışımıyla tamyanma bilgisayar kontrollü sağlanarak, görüntü işleme metoduyla kimyasal enerjidentermik enerji dönüşümü için en yüksek performans şartları bu çalışma ilebelirlenmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Dijital Görüntü İşleme, Yakıtlar ve Yanma
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE MODELLING OF COMBUSTİON PHENOMENA ANDOPTİMİZATİON COMBUSTİON PERFORMANCE BY IMAGEPROCESSİNG METHODLeading countries in the sense of public progress, directing future and change arepioneers of scientific studies. Studies of any branches of science build a step at theprogress of people. While new inventions in medicine, genetics, communicationstechnologies and data processing systems facilitating the life of human beings everyyear; disciplines such as geology, poleobotanic, archaeology, dendrochronology lightthe way for change and progress of the world and societies. the widespread usage ofthes maintin the fertility of the production and reduce the cost price. Digital imageprocessing is to perceive without any interaction with environment and using optictools- the matters and to conduct diverse processes. Regarding this description digitalimage processing must be collaborated with very many disciplins. This study is anapplication of analyse of combustion obtained by means of transforming thechemical energy to thermic energy. In this application that is aimed to form anautomation system that regular the combustion performance of liquid fuels, takingthe image in certain periods from the caldron, with these sampling it is realized a fuelsystem control. So, with optimum mixture of fuel and oxygen, supplying computercontrol, complete combustion with the method of image prosessing fortransformation from chemical energy to thermic energy, the highest performanceconditions is determined in this study.KEY WORDS: Digital Image Processing, Fuel and Combustion