Farklı kavurma sıcaklık sürelerinin leblebilerin kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of roasting time and temperature on the roasted chickpea-snack (leblebi) quality
  1. Tez No: 185531
  2. Yazar: HİDAYET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATIF CAN SEYDİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
iiiFARKLI KAVURMA SICAKLIK VE SÜRELERİNİN LEBLEBİLERİNKALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİÖZETNohut içerdiği protein, karbonhidrat, lif ve düşük yağdan dolayı beslenme açısındanönemlidir. Leblebi, nohudun farklı sıcaklıklarda kavrulması ile elde edilen ve çerez olaraktüketilen geleneksel ürünlerimizden bir tanesidir. Piyasada çifte kavrulmuş leblebi çeşidiyanında çeşitli baharatlarla ve kaplamalarla işlenmiş leblebi çeşitleri de bulunmaktadır.Nohuttan leblebi üretimi sürecinde nohutların, sınıflandırılması, tavlanması, ıslatılması,kavrulması ve elenmesi gibi işlem aşamalarından geçmesi gerekmektedir.Bu araştırmada farklı kavurma sıcaklığında ve sürelerinde işlenen nohutlarda görülenkimyasal (protein, karbonhidrat, lif, kül, nem), tekstür ve renk değişimleri araştırılıp, tekstürsonuçları duyusal sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Kavurma sıcaklık ve süreleri ön denemelersonucunda 150±5 ºC, 180±5 ºC ve 200±5 ºC; 4, 6, ve 8 dakika olarak tespit edilmiştir.Tesadüf parselleri deneme deseni kullanılmıştır. Bu çalışma 3 tekerrürlü olarakgerçekleştirilmiştir.Yapılan çalışmanın analiz sonuçlarına göre; kül, lif ve ham protein içerikleri istatistikselolarak bir değişikliğe uğramamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
ivTHE EFFECT OF ROASTING TIME AND TEMPERATURE ON THEROASTED CHICKPEA-SNACK (LEBLEBI) QUALITYABSTRACTChickpeas are nutritionally important due to their protein, carbohydrate, diatary fiber andlower lipid contents. ?Leblebi?, one of the traditional food product which is consumed assnack, is made by roasting of chickpea. At local stores, Leblebi is roasted to its attractivetaste and color. Some varieties are available in the market such as salted, peppered andcoated with emulsions. The processing steps for making leblebi are cleaning and grading,soaking, tempering (preheating and resting), resting, roasting and dehulling.In this study, the change in chemical (protein, carbohydrate, diatery fiber, ash, moisturecontent), texture and color of chickpeas roasted at different temperature and duration will beinvestigated and textural properties will be compared with sensory results. Roastingtempereture and duration were selected as 150±5 ºC, 180±5 ºC and 200±5 ºC; 4, 6, and 8min., respectively, based on preliminary studies. A randomized block design was used.