CuAg sıvı metalinde amorf oluşumunun moleküler dinamik simülasyonu
Molecular dynamics simulation of amorphous formation in CuAg liquid metal
  1. Tez No: 185547
  2. Yazar: BURCU BOZKURT ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEYFETTİN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
ÖZETCuAg SIVI METAL NDE AMORF OLUŞUMUNUNMOLEKÜLER D NAM K S MÜLASYONUBurcu BOZKURT ÇIRAKÇok cisim potansiyellerini tanımlamada yaygın olarak kullanılan yaklaşımlardan biriolan Gömülmüş Atom Metodu (Embeded Atom Model, EAM), atomlar arasındakifiziksel etkileşmeleri modellemek için kullanılır. EAM yaklaşımında kristal içindekibir atomun enerjisi, itici ve çekici etkileşme fonksiyonuna bağlı olarakhesaplanmaktadır.Bu tez çalışmasında, CuAg sıvı metalinin hızlı soğutulması sonucu elde edilen amorfyapı, moleküler dinamik simülasyon yöntemi ile incelenmiştir. Cu, Ag ve CuAg içinSutton-Chen EAM fonksiyonlarının ε, c, a0, m ve n parametreleri kullanılmıştır.Simulasyon çalışmasında, CuAg alaşımının 200-1600 K aralığında üç farklı soğutmahızı için bazı termodinamik özellikleri incelenmiştir. CuAg alaşımının erimesıcaklığı ve cam geçişi sıcaklığı için uygun değerler elde edilmiştir.ANAHTAR KEL MELER : Metal camlar, Moleküler Dinamik Simülasyon, GömülmüşAtom Metodu, Sutton-Chen Potansiyeli
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMOLECULAR DYNAMICS SIMULATION OF AMORPHOUSFORMATION IN CuAg LIQUID METALBurcu BOZKURT ÇIRAKEmbedded Atom Method (EAM), which is one of the approaches widely used todescribe the many-body interaction potentials, is used to model the physicalinteractions between the atoms. In EAM, the energy of an atom in a crystal hasdifferent applications and outcomes based on its impulsive and attractive interactionfunctions.In this thesis, the amorphous structure which resulted from the rapid cooling ofCuAg liquid metal alloy was examined by molecular dynamics simulation method.The parameters of Sutton-Chen EAM potentials were used for Cu, Ag and CuAg.During the simulation, alloy of CuAg were studied specific temperature values for200-1600 K. Melting temperature and glass transition temperature of CuAg alloywere obtained.Metal Glasses, Molecular Dynamics Simulation, Embedded AtomKEY WORDS :Method, Sutton-Chen Potantial