MIEX reçinesi ile içme sularından doğal organik madde giderimi
Removal of natural organic matter from drinking water by MIEX resin
- Tez No: 185555
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZETMIEX® REÇ NES LE ÇME SULARINDANDOĞAL ORGAN K MADDE G DER MBilgehan lker HARMANBu çalışmanın amacı, çözünmüş organik karbon (ÇOK) giderimi için tasarlanan MIEX®reçinesi kullanılarak stanbul'un içme suyu kaynaklarından doğal organik madde(DOM) gideriminin araştırılmasıdır. Su ile teması sırasında negatif yüklü ÇOK iyonları,reçine yüzeyindeki aktif alanlarda bulunan klorür iyonlarıyla yer değiştirerek giderimsağlanır. yon değişiminde kullanılan reçine partiküllerinin manyetik özelliğe sahipolması nedeniyle her bir reçine partikülü bir mıknatıs gibi davranmaktadır. 10 milyoninsanın yaşadığı stanbul'un beş farklı içme suyu arıtma tesisinden (Elmalı, B.Çekmece, Ömerli, kitelli, Kağıthane) alınan ham su numuneleri laboratuarda üç farklıdeneysel protokolden geçirilmiştir. Bu protokoller kinetik çalışmalar, çoklu yüklemeçalışmaları ve MIEX® + Koagülasyon testleri şeklinde yürütülmüştür. Kinetikçalışmalar sonucunda, tüm su numunelerinde 10 mL/L MIEX® reçine dozunda ve 5-10dakika temas süresinde UV254 absorbans gideriminin %75-85 arasında olduğu tespitedilmiştir. 5-10 mL/L reçine dozu ve 10-20 dakika temas süresi için ÇOKkonsantrasyonu ve spesifik UV254 absorbansı (SUVA254) sırasıyla
Özet (Çeviri)
ABSTRACTREMOVAL OF NATURAL ORGANIC MATTERFROM DRINKING WATER BY MIEX® RESINBilgehan lker HARMANThe main objective of this study was to investigate the removal of natural organicmatter (NOM) from drinking water sources from Istanbul using MIEX® resin, whichhas been specifically designed for the removal of dissolved organic carbon (DOC).When in contact with water, negatively charged DOC is removed by exchanging with achloride ion on active sites on the resin surface. The ion exchange resin particles containa magnetised component within their structure which allows the particles to act as weakindividual magnets. Raw water samples from five drinking water treatment plantsserving to about 10 million people (Elmalı, B.Çekmece, Ömerli, kitelli, and Kağıthane)in the City of Istanbul were collected and jar-tested in laboratory following threedifferent experimental protocols: kinetic, multiple-loading and MIEX®+coagulationtests. The kinetic studies showed that a MIEX® dose of 10 mL/L with contact time ofabout 5-10 min produced UV254 absorbance reductions ranging between 75 and 85% forall five waters tested. After a resin dose of 5-10 mL/L and contact time of 10-20 min,DOC concentrations and specific UV absorbance (SUVA254) obtained for all waterswere