Sintine sularından kaynaklanabilecek deniz kirliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of water pollution resulted from the Bilge water
  1. Tez No: 185556
  2. Yazar: NECLA DEMİRAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT SEVİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZETSintine Sularından Kaynaklanabilecek Deniz Kirliliğinin DeğerlendirilmesiNecla DEM RAYSintine atık suyu, yüksek miktarda kirlilik içermesinin yanı sıra korozif, toksik veyanıcı/patlayıcı özelliğe sahiptir. Sintine atık suyu gemilerin makine dairesinde uzunsüre bekletilmeden pompalar vasıtasıyla gemiden uzaklaştırılması gerekmekte fakatdeniz ortamına boşaltılmaktadır. Sintine atık suyunun gemiden direkt olarak denizedeşarj edilmesi deniz ortamı için oldukça zararlıdır.Bu çalışma kapsamında, yakıt cinsi motorin olan sintine, petrol/kimyasal tanker, sıvıyük, akaryakıt, kuru yük, kargo gemileri ve yük gemilerinin sintine sularındanörnekler alınmıştır. Ayrıca alınan örnekler deniz suyuyla karıştırılarak da, karışımıniçindeki yağ-gres oranı belirlenmiştir. Türkiye, denizlerin korunması ve denizkirliliğinin önlenmesi konusunda çeşitli uluslararası anlaşmalar imzalamıştır. Buanlaşmalardan birisi olan MARPOL sözleşmesi, 15 ppm (mg/l)'den daha az yağbulunan suyu, temiz su olarak öngörmekte ve hiçbir sınırlama olmadan denizepompalanabileceğini belirtmektedir. Yakıt cinsi motorin olan gemilerin sintinesuyundan elde edilen değerlerin 15ppm(mg/l)'in üstünde olduğu tespit edilmiştir.Ayrıca bu çalışma kapsamında ulaşılan sonuçlar doğrultusunda, sintine sularındankaynaklanabilecek kirliliğinin denizlerde yaratacağı etkiler incelenmiş ve sözleşmekurallarıyla birlikte ulusal ve uluslararası mevzuat kuralları değerlendirilmiştir.ANAHTAR KEL MELER: Sintine, atık su, balast suyu, seperatör, yağ-gres.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEvaluation of Water Pollution Resulted from the Bilge WaterNecla DEM RAYThe bilge water includes a high amount of dirtiness as well as its toxic, corrosive,inflammable / explosive characteristics. Discharging of the bilge water out of thevessel through the pumps and without waiting for a long time is required, but it ispumped directly into the marine environment. Directly discharge process of bilgewater is very harmful for marine environment.In the scope of this study, the samples have been obtained from the bilge waters ofthe vessels such as oil/chemical tankers, liquid and dry cargo vessels, LPG carriers,bulk carriers and the vessels operating with diesel oil. The samples have also beenmixed with sea water at the same rate for determining their oil/grease ratio. Turkeyhas signed various international conventions pertaining to the preservation of themarine environment and preventing of the water pollution. It has been stated withinthe MARPOL Convention which is the one of these pacts, that the bilge water havingoil content less than 15 ppm (mg/l) is clean water and could be discharged withoutlimitation. It has been determined that the values of bilge water samples obtainedfrom ships running with diesel oil were higher than 15 ppm (mg/l).In the direction of findings obtained during this study, the effects of the sea pollutionresulted from the bilge water have been examined and provisions of the national &international regulations and the articles of conventions have been evaluated as well.KEY WORDS: Bilge water, wastewater, ballast water, separator, oil-grease