Orta Karadeniz geçit bölümünde yetiştirilebilecek ekmeklik buğday (Triticum aestivum L. ) çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalite kriterlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determination of yield, components and qality critcria of bread wheat (Triticum aestivum L. ) cultivars which can be grown at the transition zone of the Middle Black Sea region
- Tez No: 185582
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL SEZER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
iORTA KARADENİZ GEÇİT BÖLÜMÜNDE YETİŞTİRİLEBİLECEK EKMEKLİKBUĞDAY (Triticum aestivum L.) ÇEŞİTLERİNDE VERİM, VERİM UNSURLARIVE KALİTE KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMAÖZETBu araştırma; Havza-Merzifon ekolojik koşullarına uygun ekmeklik buğdayçeşitlerinin geliştirilmesi amacı ile 2003-2004 yıllarında Samsun Havza ilçesi Eymirköyünde ve 2004-2005 yıllarında ise Amasya ili Merzifon ilçesi Sarıköy'de çiftçitarlalarında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekrarlamalıolarak yürütülen bu araştırmada 16 buğday çeşidi (Alpu-01, Yıldız-98, Çetinel-2000, Harmankaya-99, Atay-85, Sultan-95, Altay-2000, Bezostaja-1, Sönmez-2001, Pehlivan, Bağcı-2002, Kınacı-97, Göksu-99, Konya-2002, Sakin ve Canik-2003) kullanılmıştır.Araştırmada, incelenen agronomik ve morfolojik özelliklerden bitki boyu 76.78-94.47 cm (Göksu-99 ve Sönmez-2001), başak uzunluğu 8.87-12.28 cm (Göksu-99 ve Yıldız-98), başakta başakçık sayısı 9.75-12.72 adet (Göksu-99-Yıldız-98),başakta tane sayısı 34.32-54.27 adet (Bezostaja-1-Yıldız-98), metrekarede başaksayısı 247.67-457.83 adet (Canik-2003-Harmankaya-99) ile çeşitler arasındap
Özet (Çeviri)
iiA RESEARCH ON DETERMINATION OF YİELD, COMPONENTS AND QALİTYCRİTCRİA OF BREAD WHEAT (Triticum aestivum L.) CULTİVARS WHİCHCAN BE GROWN AT THE TRANSITION ZONE OF THE MİDDLE BLACK SEAREGİONABSTRACTThis study was carried out to develop bread cultivars, which are suitable for theecological conditions of Havza-Merzifon in 2003-04 in Eymir/Havza and 2004-05in Sarıköy/Merzifon at farm conditions.