Betonarme binaların fiber takviyeli polimer sistemi ile onarım ve güçlendirilmesi
Repairing and strengthening concrete structures with polymer system that reinforced with fiber
  1. Tez No: 185699
  2. Yazar: MURAT SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
iiiÖZETKelime anlamı ile FRP, fiber takviyeli lifler anlamına gelir. FRP' ler çeşitlisektörlerde (otomotiv, uzay, denizcilik, havacılık) 50 yılı aşkın servis tecrübesiylekarakteristik özellikleri nispeten belirlenmiştir. FRP' ler malzeme sınıflandırmasındalifli kompozitler grubuna girer. Yapı alanında kullanılan FRP' lerin hammaddesi; Cam,Karbon, Aramid vb. yüksek mukavemetli liflerin( fiberler), epoksi türü bir reçineiçerisine sokulmasıyla imal edilirler.Fiber takviyeli polimerler çeşitli sanayi dallarında kullanılan son teknoloji ürünümalzemelerdir. Yüksek mukavemetleri, yapıya ek yük getirmemeleri vb. birçoknedenden dolayı İnşaat Mühendisliği alanında da kullanılmaya başlanmıştır.Yapılan testlerde FPR sargılı kolonların, artan sismik ve tekrarlı yüklere karşı dahafazla deplasman yaparak enerji sönümlediği görülmüştür. Ayrıca güçlendirmenin yanısıra korozyon sonucu meydana gelen mukavemet ve aderans kaybını önlemek içinFRP sargıları gereken şekilde uygulanır. FRP içerisindeki reçine, beton ve çeliğin havaile irtibatını keser. Buhar ve difüzyona izin vermez, kesiti asit ve alkalilerdenkorur.CFRP malzemeler diğer FRP malzemelere göre uzun süreli alkalilere maruzkaldığında dayanım kaybına uğramaz.FRP ürünleri, yapıları bomba ve endüstriyel kazalar gibi patlamalardankorumada, mükemmeldir. Bu uygulama farklı fiber ve reçinelerden oluşan özel birtasarım gerektirir. Bu nedenle uygulamanın önemi çok büyüktür.Son yıllarda yapılan testler, malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerininbelirlenmesinde yardımcı olmuştur. Ayrıca avantaj ve dezavantajlarının, hesapesaslarının belirlenmesinin yanında uygulamada dikkat edilmesi gereken nedenlerinbelirlenmesine katkıda bulunmuştur.Anahtar kelimeler : FRP ( Fiber Takviyeli Polimerler), CFRP, Kompozit,Betonarme, Onarım, Güçlendirme.
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTFRP means fiber reinforcement polymer. FRP? s characteristic features determinedrelatively with 50 years experience in some sectors. ( automotive, space, navigation,aviation ). FRP?s are in the fiber composite class at classification. Glass, carbon andaramid etc. which are FRP? s raw materials are produced with mixing the fiber andresin.Fiber Reinforcement Polymers are the last technological material that are used atsome industry area. Due to high resistance and not causing an extra load they arestarted to be used at civil engineering area.In test, columns with FRP gas damped more energy and had more displacementagainst to remaining seismic and repeat load. Beside the strengthening FRP are appliedfor protecting band and resistance that become because of corrosion. FRP black therelation of concrete, steel and resin with air. It doesn?t give permission to be formedsteam and diffusion and it protect the materials from acid and alkalis. CFRP materialscompare to the other FRP materials, don?t have resistance last when they are withalkalis for a long time.FRP productions, are perfect materials for protecting the constructions from bomband industrial accidents. This application require special design that is made fromdifferent fiber and resin.The tests that is made in made in lost years help for determining the physical andmechanical properties of the materials. And also the FRP?s advantages anddisadvantages determined analysis principles and the reasons of carefull application.Key words : FRP ( Fiber Reinforcement Polymer ), CFRP, Composite, ReinforcedConcrete, Repairing, Strengthening.