Yağmurlama sulamanın enerji gereksinimi
The energy requirement of springler irrigation
  1. Tez No: 185722
  2. Yazar: DURAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN TOPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziYAĞMURLAMA SULAMANIN ENERJİ GEREKSİNİMİDuran YAVUZSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarımsal Yapılar ve SulamaDanışman : Yrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAK2006, Sayfa : 49Jüri : Prof. Dr. Mehmet KARAYrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAKYrd. Doç. Dr. Bilal ACARBu çalışma yağmurlama sulama yöntemi ile sulamanın enerji tüketimini tespitetmek amacıyla Konya-Çumra sulama şebekesi alanında yürütülmüştür. Bu amaçlabölgede uygulanan yağmurlama sistemlerinin su kaynağı, basınç kaynağı, sistemelemanları, işletme basınçları, başlık tertip esasları gibi özellikleri yerinde incelemeve gözlemler yapılmak suretiyle belirlenmiştir. Su kaynağı ve basınç kaynağı dikkatealındığında beş farklı yağmurlama sisteminin planlanıp işletildiği tespit edilmiştir.Araştırma bu beş grup dikkate alınarak toplam 69 yağmurlama tesisi üzerindeyürütülmüştür. Çalışmada, sistemlerin dizel yakıt veya elektrik enerjisi, ekipmanüretim enerjisi ve işgücü enerji tüketimi belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara göre; yüzey su kaynaklarından sulama yapanyağmurlama sistemlerinde birim alana yıllık enerji tüketimi; dizel veya elektrikenerjisi, ekipman üretim enerjisi ve insan işgücü enerjisi olarak sırasıyla motopomplusistemlerde ortalama 14107, 923 ve 44 MJ/ha-yıl, kuyruk mili ile tahrik edilensantrifüj pompalı sistemlerde 21458, 3700 ve 41 MJ/ha-yıl olarak hesaplanmıştır.Aynı değerler yer altı su kaynaklarından sulama yapan yağmurlama sistemlerindenkuyruk mili ile tahrik edilen düşey milli pompalı sistemlerde; 35748, 3873 ve 40MJ/ha-yıl, elektrik motoru ile tahrik edilen düşey milli pompalı sistemlerde; 35491,1164 ve 42 MJ/ha-yıl, dalgıç pompalı sistemlerde ise 47152, 1321 ve 37 MJ/ha-yılolarak hesaplanmıştır.Anahtar Kelimeler : Yağmurlama sulama, Sulama girdileri, Enerji kullanımı,MJ/ha.mm.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster?s ThesisTHE ENERGY REQUIREMENT OF SPRINGLER IRRIGATIONDuran YAVUZSelçuk UniversityGraduate School of Naturel and Applied SciencesDepartment of Agriculturel Structures and IrrigationSupervisor : Yrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAK2006, Page : 49Jury : Prof. Dr. Mehmet KARAYrd. Doç. Dr. Ramazan TOPAKYrd . Doç. Dr. Bilal ACARThis study was conducted to determine the energy requirement of sprinklerirrigation in Konya-Çumra irrigation district. The properties such as water resource,pumping unit, systems equipments, operation pressure, sprinkler?s spacing of thesprinkler systems were investigated and determined. The results showed thatsprinkler irrigation systems operated and planned in five different form whenconsidered their water resources and pumping units. The research was conducted ontotally 69 sprinkler system by taking into account this case. In study, diesel fuel orelectricity energy, equipment manufacture energy and labour energy consumption ofthe sprinkler systems were determined.According to results obtained; in sprinkler irrigation systems inducedmotopomp, the annual energy consumptions of per unit area (1 ha) for diesel fuel,equipment energy and labour energy were found as 14107, 923 and 44 MJ/ha-yearon average, respectively. In centrifugal pumping systems induced by pto, this valueswere computed to be 21458, 3700 and 41 MJ/ha-year, respectively. In other type(Düşey milli pompa) system induced by pto, the annual energy consumptions of perunit area (1 ha) for diesel fuel, equipment energy and labour energy were computedas 35748, 3873 and 40 MJ/ha-year. In vertical axle pump induced by electric motor,this values were calculated to be 35941, 1164 and 42 MJ/ha-year and in submersiblepumping systems this values were computed as 47152, 1321 and 37 MJ/ha -year,respectively.Key Words : Sprinkler irrigation, Irrigation inputs, Energy usage, MJ/ha.mm.