Doğrusal hareketli (linear move) yağmurlama sulama sisteminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 28113
  2. Yazar: ALİ ANDIRINLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Özel bir çiftlikte kurulu bulunan doğrusal hareketli (Linear Move) yağmurlama sulama sisteminin performansını değerlendirmek, sistemin performansını iyileştirmek için gerekli önlemleri ve kullanıcıya yönelik önerileri belirlemek amacıyla 1991 yılında bu araştırına yapılmıştır. Bu amaçla test edilen sistem üzerinde baslık debileri, basınç değişimi, sistem hareket hızına bağlı olarak yağmurlama hızı ölçülmüş ve işletme koşullarında sulamadan önce ve sonra bitki kok bölgesinde kullanılabilir nem miktarları, su uygulama randımanı, gereksinim randımanı, su dağıtım üniformitesi ve sistemin yakıt tüketim oranı, enerji ve su kullanım etkinliği hesaplanmıştır. Ayrıca sistemin ekonomik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda, sulamadan önce kök bölgesinde ortalama olarak kullanılabilir nem miktarı, en düşük % 0, en yüksek % 2; su uygulama randımanı en düşük % 95, en yüksek % 97; su dağıtım üniforrnitesi % 87.2 ve sistemin debisi 7714 Lt/dak, su uygulama hızı 106,mm/saat, yakıt tüketim oranı, enerji ve su kullanım etkinliği sırasıyla 5.61 Lt/da, 0.026 Lt/kg ve 0.66 kg/rn3 olarak hesaplanmıştır. Sistemin yıllık sulama maliyetinin 209.000 Tl/da olduğu belirlenmiştir. Sistemle toplam 6 sulamada 326.6 mm sulama suyu uygulanmıştır. Sistemde, lateral basıncının uzaklıkla azaldığı, bununla birlikte yağmurlayıcılar basınç düzenleyicilerle donatıldığından basınç değişiminin olmadığı, yağmurlayıcı debilerinin meme çapı ve basınca bağlı, olduğu ve sistem sonunda (yan kulede) yer alan yağmurlayıcı başlıklarının debilerinin diğer kulelere? kıyasla farklı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This research was carried out to determine performance of a“ Linear Move Sprinkler Irrigation System”used on a private farm with the objectives of determining the advices for the users and to improve the performance of the system in 1991. For this purpose, volume percentage of the amount of the available soil water in the root zone, water application efficiency, requirement efficiency, water distribution uniformity and rate of the fuel use of the system, energy and water use efficiency were calculated. Also, an economical analysis of the system was made. Amount of available soil water prior to irrigations was measured as % 0 at the lowest level and % 2 at the highest level; the lowest water application efficiency as % 95, and %97 as the highest level; water distribution uniformity as % 87.2; system's capacity as 7714 Lt/rnin ; maximum application rate as 106; rnrn/h; and rate of fuel use of the system, energy and water use efficiencies were determined as 5.61 lt/da, 0.026 It/kg and 0.66 kg/rn3, respectively. Annual cost of irrigation was calculated as1 209. 000 Tl/da. A total of 326. 6 rnrn of irrigation water was applied in 6 irrigation applications. Although pressure in the lateral decreased with increasing distance from the control unit, no pressure variation was observed in the micro-sprinkler heads due to the pressure regulators provided at the inlet of each sprinkler. Discharge rates of spray heads on the end tower were different than the others. 4