Çanakkale koşullarında Diospyros lotus anacı üzerine aşılanmış değişik Trabzon hurması (Diospyros kaki) çeşitlerinin fenolojik özellikleri, klorofil düzeyleri ile çöğür peroksidaz enzim aktivitelerinin ölçülmesi
Determination of phenological characteristics, chlorophyll levels of persimmon (Diospyros kaki) cultivars grafted on Diospyros lotus rootstock in Çanakkale district and seedling peroxydase enzyme activity
  1. Tez No: 185772
  2. Yazar: EMRE NURDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, Çanakkale ili Ezine ilçesinde ÇOMÜ Ziraat Fakültesi- Alara Tarımişbirliği ile kurulmuş Trabzon Hurması Adaptasyon Parseli'nde bulunan 12 farklıTrabzon hurması çeşidinde 2004-2005 yılları arasında 2 yıl süre ile yürütülmüştür.Araştırma kapsamında fenolojik gözlemler yapılmış, vejetasyon döneminde yaprakörnekleri alınarak klorofil düzeyleri arasındaki farklılıklar belirlenmiş, meyvelerdeçeşitli pomolojik analizler yapılmıştır. Ayrıca çöğür populasyonunda peroksidazizoenzim polimorfizmi ile ilgili elektroforez analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılanölçümler sonunda ortalama anaç/kalem çap oranının 1.1 olduğu, en iyi sürgüngelişiminin `Triumph' çeşidinde gerçekleştiği, yaprak klorofil içeriklerinin ortalama47,90 µg/100cm2 düzeyinde bulunduğu belirlenmiş, izoenzim analizleri sonucundaçöğürlerde peroksidaz profillerinde polimorfizm görülmüştür.Yürütülen bu tez çalışması ile bazı yerli ve yabancı Trabzon hurması çeşitlerininÇanakkale ekolojik koşullarındaki ilk gelişim performansları ve bitkisel özellikleribelirlenmeye çalışılmıştır.Hazırlanan bu Yüksek Lisans tezi, Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından2005/11 no'lu projeden desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out on 12 different persimmon cultivars which wereplanted in persimmon adaptation orchard established by ÇOMÜ Faculty ofAgriculture and Alara Corp. coordination in Çanakkale/Ezine between 2004-2005. Inthis research, phenological observations, differrences between chlorophyll levels,pomological analyses and electrophoresis analyses about polymorphism on seedlingpopulation were determined.According to the results of those measurements and analyses, the longest shootmeasurements have found in `Triumph? cultivar. Moreover, rootstock / scion ratioand chlorophyll levels in the leaves of the cultivars were determined as 1,1 and 47,90µg/100cm2 respectively. As a result of isozyme analyses, high polymorphism weredetermined on peroxidases.The obtained results of this M. Sc. Thesis, have been determining adaptabilitylevels, phenological and morphological characteristics of persimmon cultivars onÇanakkale ecological conditions .