Disinfection by-products formation in low-bromide and low-SUVA waters
Düşük-bromür ve düşük-suva sularda dezenfeksiyon yan ürün oluşumu
  1. Tez No: 185771
  2. Yazar: NURAY ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KİTİŞ, PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışmanın amacı, düşük-bromür ve düşük-spesifik ultraviyole absorbansı (SUVA) içeren sularda, dezenfeksiyon yan ürünlerin (DYÜ) oluşumunu ve bu tür sularda DYÜ'lerin ultrafiltrasyon (UF) ve nanofiltrasyon (NF) süreçler ile kontrolünü sistematik olarak incelemektir. Bu amaçla, ilk olarak, bromür iyonunun DYÜ oluşumu ve türleşmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Fraksiyonlamış Alibeyköy kaynağında, bromür konsantrasyonunun artması ile trihalometan (THM), haloasetik asit (HAA) ve adsorplanabilen organik halojen (AOX) konsantrasyonlarının arttığı ve bromlu türlere doğru kayma olduğu gözlenmiştir. İkinci olarak, DYÜ'ler ile aralarında güçlü korelasyonlar olduğu belirtilen SUVA'nın ve diferansiyel UV (?UV) spektroskopisinin DYÜ oluşumu ve türleşmesi üzerindeki etkileri ortaya konulmaktadır. Alibeyköy ve Karacaören suları çeşitli ayırma metotları kullanılarak fraksiyonlanmış ve incelenen düşük SUVA sularda SUVA'nın THM ve HAA oluşumları ve bunların türleri ile korele etmediği anlaşılmıştır. Benzer şekilde, ?UV ile THM ve HAA oluşumları arasında da korelasyon gözlenmemiştir. Son olarak, UF ve NF membranlarının DOM giderimindeki performansları araştırılmıştır. NF ve UF (%90) başarılı şekilde uzaklaştırılırken, düşük moleküler ağırlıklı (DMA) organiklerin %1.5 ile 30'u giderilebilmiştir. DYÜ öncülllerinin giderimine bağlı olarak, NF süzüntü sularında THM ve HAA oluşumları %90 azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to conduct a systematic investigation of the disinfection by-products (DBPs) formation in low-bromide and low- specific ultraviolet absorbance (SUVA) waters and the control of DBP precursors by nanofiltration (NF) and ultrafiltration (UF) processes in such waters. To this end, firstly, the effect of bromide ion on the formation and speciation of DBPs was investigated. In fractionated Alibeyköy source water, increasing bromide concentrations in NOM fractions increased the concentrations of trihalomethanes (THMs), haloacetic acids (HAAs) and adsorbable organic halides (AOX) and resulted in a shift toward the formation of brominated species. Secondly, the impacts of SUVA and differential UV spectroscopy (?UV), which has been shown to correlate well with DBP formation has been elucidated in terms of DBP formation and speciation. Alibeyköy and Karacaören waters were fractionated employing various separation methods and it has been shown that SUVA did not correlate well with the formation and speciation of THMs and HAAs in tested low-SUVA waters. Similarly, no correlations were found among THMs/HAAs formations and ?UV. Finally, the NOM rejection performances of NF and UF membranes were investigated. NF and UF membranes ( 90%) by all membrane types, lower molecular weight (LMW) fraction could be removed with ranging efficiencies from 1.5 to 30%. NF membranes provided DOC, UV254 absorbance, THM, and HAA reductions up to 90%.