Sulama suyu düzeylerinin şekerpancarının verim, kalite ve fizyolojik özellikleri üzerindeki etkisinin, infrared termometre ve spektroradyometre ile belirlenmesi
Determination of the effects of different irrigation level on sugarbeet yield, quality and physiology using infrared thermometer and spectroradiometer
  1. Tez No: 185836
  2. Yazar: EYÜP SELİM KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZETDoktora TeziSULAMA SUYU DÜZEYLERİNİN ŞEKERPANCARININ VERİM, KALİTE VEFİZYOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİNİN, İNFRAREDTERMOMETRE VE SPEKTRORADYOMETRE İLE BELİRLENMESİEyüp Selim KÖKSALAnkara ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim DalıDanışman: Prof. Dr. Y. Ersoy YILDIRIMSulama suyu yönetiminde etkin karar destek araçları büyük öneme sahiptir. Gelişenteknoloji ile bir çok sektörde olduğu gibi sulama suyu yönetiminde de uzaktan algılamatekniklerine dayalı karar destek araçları giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada,yedi farklı sulama konusundan oluşan şeker pancarı denemesi Ankara koşullarında ağırbünyeli toprakta, 2004 ve 2005 yıllarında yürütülmüştür. Bitkiler infrared termometreve spektroradyometre araçları başta olmak üzere çeşitli cihazlarla ve örnekleme yolu ileizlenmiş çeşitli göstergeler elde edilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yüzey sıcaklığınadayalı CWSI ve yaprak suyuna bağlı YSP su stresine, spektral indekslerden NormalizeEdilmiş Vejetatif Değişim İndeksi (NDVI) ve Toprak Yansımalarını Dikkate AlanVejetasyon İndeksi (SAVI) ise vejetasyon düzeyine oldukça duyarlıdır. Genel olarakincelenen fizyolojik parametreler ile uzaktan algılanmış verilerle hesaplanan indekslerinistatiksel ilişkileri önemli bulunmuştur.2006, 101 SayfaAnahtar Kelimeler : İnfared termometre, spektroradyometre, uzaktan algılama,şekerpancarı, su stresi, spektral indeks.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh.D. ThesisDETERMINATION OF THE EFFECTS OF DIFFERENT IRRIGATION LEVELON SUGARBEET YIELD, QUALITY AND PHYSIOLOGY USING INFRAREDTHERMOMETER AND SPECTRORADIOMETEREyüp Selim KÖKSALAnkara UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Agricultural Structures and IrrigationSupervisor: Prof. Dr. Y. Ersoy YILDIRIMEffective decision support tools are of great importance for irrigation watermanagement. In agriculture as in the other sectors decision support tools which dependon remote sensing have become very important with the development of technology. Inthis study, a sugar beet field experiment was established during 2004 and 2005 growingseason under heavy soil conditions in Ankara. Crops were monitored with instrumentssuch as infrared thermometer and spectroradiometer and with plant sampling and someindices were determined. Consequently, CWSI depending on canopy temperature andYSP based on leaf water content are very sensitive to water stress and other indices suchas Normalized Difference Vegetation Index (NDVI) and Soil Adjusted VegetationIndex (SAVI), calculated with spectral data are very sensitive to vegetation level. Thereappeared to be significant relationships between the physiological parametersdetermined in this study and the parameters based on remotely sensed data calculation.2006, 101 PageKey Words : Infared thermometer, spectroradiometer, remote sensing, sugar beet,water stres, spectral index.