Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.sınıf öğrencilerinin mesleki motivasyonları ve değer sistemleri
Carear-relevant motivations and value systems of freshmen medical students; a research made in the Medical Faculty of Ankara University
  1. Tez No: 18594
  2. Yazar: BERNA ARDA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT AZİZ GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
8.' ÖZET Bir uzmanlık tezi olarak sunulan bu araştırmanın amacı deontoloji öğretimi gören tıp fakültesi birinci sınıf öğrencile rinin mesleğe yönelik psikolojik motivasyonları ile sahip olduk ları değer sistemlerini tanımak ve bunlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaçla, 272 kişilik bir popülasyonda yapısal veri ler ile mesleğe yönelik motivasyonları belirten bir anket for mu (Ek-A) ve Rokeach amaç değerler ve araç değerler skalaları (Ek-B) uygulanmıştır o Elde edilen veriler yüzde ve medyan de ğerleri biçiminde saptanarak, p anlamlılık değerleri belirtil miştir. Onsekiz tablo halinde sunulmuş olan bulgular değerlen dirildiğinde, mesleğe yönelmede cinsiyet- faktörünün önemli bir rol oynamadığı,“insan sevgisi ve onlara yardım etme isteği”ile“sosyal statü kaygısı”gibi psikolojik motiflerin meslek seçiminde oldukça önemli etkenler oldukları, yüksek motivasyon- lu ve düşük motivasyonlu öğrenci gruplarının değer sistemleri arasında bir farklılaşma görüldüğü? tıp mesleğine büyük psiko lojik yatırım yapmış olan öğrencilerin gerek toplum idealleri açısından, gerekse kişisel erdemlere ilişkin idealler açısından daha özgecil tutumlara sahip oldukları; mühendislik dallarına daha fazla psikolojik yatırım yapmış öğrencilerin ise daha prag- matik değerleri ön planda tuttukları, anlaşılmıştır. Öğrencilerimizin amaç değerler arasından“kendine say gı”ve“aile güvenliği ”ni, araç değerlerden ise“bağımsızlık”erdemini en yüksek kişisel erdem olarak benimsedikleri ortaya 8586 çıkmıştır o Elde edilen sonuçlara göre, deontoloji öğretiminin hem normların işlevini tanıtacak akılcı ve bilimsel yaklaşıma dayanmasının, hem de öğrencinin etik sorular sorma ve yanıt a- rama açısından inisiyatifini destekleyecek nitelikte olmasının gerekliliği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY CAREER-RELEVANT MOTIVATIONS AND VALUE SYSTEMS 0¥ FRESHMEN MEDICAL STUDENTS,- A RESEARCH MADE IN THE MEDICAL FACULTY OF ANKARA UNIVERSITY In this thesis, the motivations to the medical pro fession and value systems of freshmen medical students are studied in a population of 272. A special questionary and Rokeach values' scales are used in this respect. In highly motivated group, idealistic and althruistic values were predominant. Egocentric and pragmatic values were more cumulated in poorly motivated group. 87