Türkiye'de kentsel dönüşüm ve Haliç örneklemesi
Urban transformation in Turkey and Haliç study case
- Tez No: 185973
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERUZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZETAvrupa ve Amerika'da sanayileşme sonrası kentlerde oluşan sorunlarınçözüm arayışları sonucu oluşan kentsel dönüşüm olgusu, Ülkemizde özellikleson yıllarda gündeme gelmiştir.Kentsel dönüşümü; ekonomik, sosyal ve fiziksel yönden sorunlar yaşayansağlıksız kent parçalarının yeniden yapılanmasının sağlanıp kentekazandırılması için kullanılan yöntem, program ve araçların bütünü olaraktanımlamak mümkündür.Köhneleşen kent merkezleri, fonksiyonunu yitiren sanayi alanları, afet riskitaşıyan yerleşim bölgeleri, gecekondu alanları, tarihi konut alanları kentseldönüşüm olgusunun uygulama alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.Haliç, konumunun getirdiği avantajla yüzyıllar boyu stanbul'un odak merkeziolmuştur. stanbul Büyükşehir Belediyesi, stanbul'u bir dünya kenti yapmakve stanbul'un dünya kentleri arasındaki rekabet gücünü artırmak için Haliç'ingeçmişten gelen tarihini, doğal güzelliklerini, kültürünü ön plana çıkararakproje ve yatırımlara ağırlık vermiş ve Haliç'i ?Kültür ve sanat vadisi? olaraktanımlamıştır. Bu tanımlama çerçevesinde Haliç'te olumlu anlamda birdönüşüm süreci başlamıştır.Bu çalışmada; Dünyada ve Türkiye'deki Kentsel dönüşüm olgusuirdelenerek, Haliç'in geçmişten günümüze geçirdiği evrim ve son yıllardaHaliç'te uygulanan kentsel dönüşüm çabaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe concept of ?Urban Transformation?, which has originated from theanalysis and works to solve the problems occurred in cities in Europe andAmerica after industrialization, has been more popular in the last few years inour country, Turkey.Urban Transformation can be defined as the whole of the methods, programsand tools to regenerate the urban districts having economical, social andphysical problems and to regain them to the cities.Dilapidated urban centers, industrial areas lost their functions, residentalareas having risk of disaster, slums and historical residental areas can bethought as application areas of Urban Transformation.Haliç (Golden Horne) has been a node of Istanbul through centuries using itsadvantages originating from its location. Istanbul Metropoliten Municipalityhas been focusing on new projects and investments about Haliç and called it?Valley of Culture and Arts? in order to make Istanbul a world city and morepowerful in competence with other world cities using history, natural beautyand culture of Haliç. Under this perspective, an Urban Transformationprogress has been started in Haliç.In this thesis, the evolution of Haliç from past to now and the efforts for UrbanTransformation project, which has been applied there in the last few years,have been mentioned by examining the concept of Urban Transformationfrom all over the world and Turkey.