Afet kaynaklı krizlerin yönetimi: 1999 sonrası İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Management of disaster oriented crises: The case of greater İstanbul Metropolitan Municipality after 1999
  1. Tez No: 185981
  2. Yazar: HAKAN OLGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN HAŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tarihsel süreç içerisinde, afet olgusuna yaklaşımda meydana gelen ikiönemli değişiklikten söz edilmektedir. Bunlardan ilki; afetlerin açıklanmasına yönelikyaklaşımlarda meydana gelen değişikliktir. Yeni anlayışa göre afetler esasen Tanrı işideğil, insan faaliyetleri sonucu meydana gelen olaylardır.İkinci değişiklik ise, afet yönetimi anlayışında meydana gelmiştir. Bunagöre afet yönetimi, sadece afet anı ve sonrasındaki çalışmaları değil, ama aynı zamandaafeti önlemeyi veya etkisini azaltmayı ifade eden afet öncesi çalışmaları da içeren birsüreçtir.1999 yılında Türkiye'de yaşanan iki büyük deprem olayının etkisi ve bilimadamlarının, İstanbul'u tehdit eden muhtemel bir depremin etkilerini tartışmaları,dikkatlerin odağına yine afet ve afet kaynaklı krizlerin yönetimi olgusunuyerleştirmiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın amacı, çağdaş afet yönetimi stratejisini teoriktemellerine dayanarak incelemek ve bu bağlamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin,afetlere yönelik olarak özellikle 1999 sonrası çalışmalarının başarısını tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
During the historical process, two important changes occured at theapproaches to disaster events. The first one is the change at the approaches directed toexplanation of disasters. According to the new understanding, disasters are the man-made events, not the acts of God.And the second change occured at the disaster management understanding.According to this, disaster management is a process, including not only the activitiesduring the disaster or post-disaster activities, but also the pre-disaster activities concernswith preparation or prevention.On the other hand, the aftermaths of 1999?s earthquakes and the discussionsof the scientists about the impacts of a possible earthquake threatening Istanbul, makethe disasters and disaster management, one of the most actual and important subjects inTurkey. So, the aim of this study is to analyze the contemporary disaster managementon the theoric basis and to discuss the success of post-1999 activities of the GreaterIstanbul Metropolitan Municipality concerns with disasters.