İşletmelerde bilgi yönetimi ve bilgi paylaşımı, Eskişehir Türk Telekom'da örnek bir uygulama
Knowledge management in companies and sharing knowledge, a sample application in Eskişehir Türk Telekom
- Tez No: 185983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN ÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, İşletme, Museology, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde, işletmelerin en önemli kaynaklarından biri şüphesiz bilgidir.Bilgiyi bir kaynak olması, maliyetinin düşüklüğü ve katma değer üretebilen bir özelliktaşıması nedeniyle iş hayatında avantajlar sağlayan bir güç olarak görmekmümkündür.Bilgi, aynı zamanda işletmeler için yol gösterici bir unsurdur. Özellikleişletme yönetiminde kritik bir öneme sahip olan kararların alınmasında bu yolgöstericilik kendini hissettirmektedir.Bilgi toplumu süreciyle, bilginin ağırlıklı olarak teknoloji ile birbirinitamamlayan bir girdi olarak kullanılması ve ilerleyen süreçte bilginin ve bilgiteknolojilerinin ekonomik alanda yer alması bilginin iş dünyasında sınırsız bir güçolarak görülmesini mümkün kılmıştır.Bilginin bir güç olması şüphesiz işletmeler için büyük önem taşımaktadır. Ancakbilginin kontrolsüz yönetimi işletmelere bir başarı getirmeyecektir. Bu nedenle bilgininişletmelerde fayda sağlayabilmesi amacıyla sistematik bir biçimde yönetilmesi şarttır.Bu bağlamda bilgiden fayda sağlayabilmenin kilit unsuru olan bilgi yönetimininuygulanması gereklidir. şletmeler, bilgi yönetimi aracılığıyla bilginin toplanması,üretilmesi, dağıtımı, paylaşımı ve kullanımını en etkin ve verimli bir biçimdesağlayabileceklerdir.Bu çalışma, bilgi ile ilgili kavramların genel olarak açıklanmasını veişletmelerde bilgi yönetimi sürecinin incelenmesini kapsamaktadır. Çalışmada bilgiyönetiminin özellikleri, temelleri, süreçleri ve araçları incelenmiştir. Bilgi yönetiminintemellerinden biri olan bilgi yönetimi sistemleri açıklanmıştır. Bilgi paylaşımı tümyönleri ile ele alınıp bununla ilgili olarak Eskişehir Türk Telekom'da bilgi paylaşımıüzerine bir anket çalışması yapılarak örnek bir uygulama gerçekleşmiştir.Anket verilerinin analizinde SPSS10.0 For Windows paket programındanyararlanılmıştır ve frekans dağılımı, korelasyon ve regrasyon analizi kullanılmıştır.Sonuçlar litaratür taraması yoluyla elde edilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most important sources of business enterprises is certanlyknowledge. It is possible to regard knowledge as apotential which provides advantagesin business because it is a source, its cost is low and it procudes supplementary value.Knowledge is also a guide forenterprises. Especially, when decisions of greatimportance are made by the management, the presence of this guide is felt.By using knowledge as an input that usually becomes a whole whit technologyand by having a partin economic field during the advance of process of knowledge andinformation techologies, knowledge was considered as an unlimited potential.Being a potential knowledge is certainly very important for enterprises. But theuncontrolled management of knowledge will not lead to success. Therefore, to benefitfrom knowledge in, it has to controlled systematically. In this respect, to take advantageof knowledge, the key point is to apply knowledge management. Enterprises will beable to collect, produce, distribute, share and use knowledge in the most efficient andeffective wayThis study includes the general explanation of concepts related toknowledge and the investigation of knowledge management process in enterprises. Thecharacteristics, basics, processes and tools of knowledge management were examined atthis study. Knowledge management systems that one of the basics of application ofknowledge management are clarified. The share of knowledge was dealed with all sidesand concerned with this by applying a questionnaire on share of knowledge at EskişehirTürk Telekom a sample application was realized.SPSS 10.0 for Windows is utilized for analyzing data of the survey andfrequency distribution, correlation and regression analysis are used. The results areinterpreted through the information in literature research.