Milli Mücadele döneminde Kütahya ve Birinci Meclis'te Kütahya milletvekilleri, siyasal görüşleri ve hizmetleri
Kütahya in the period Independence War, the MPS of Kütahya in the First Assembly, their ideas and services
  1. Tez No: 186020
  2. Yazar: SEVİNÇ SEZENGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ABDULLAH İLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
vM LL MÜCADELE DÖNEM NDE KÜTAHYA VE B R NC MECL S'TEKÜTAHYA M LLET VEK LLER , S YAS GÖRÜŞLER VE H ZMETLERSevinç SEZENGÖZÖZETKütahya, tarih boyunca büyük devletlere ev sahipliği yapmış bir yerleşimmerkezidir. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra yurdumuzun tilaf kuvvetleri tarafındanişgal edilmesi üzerine Kütahya halkı duyarlı davranarak, mitingler yapmış, işgalleriprotesto etmiştir.Son Osmanlı Mebusan Meclisi'ne gönderdiği milletvekilleri, stanbul'un işgaliüzerine çalışmalarına ara vermek zorunda kalmış, daha sonra Mustafa Kemal Paşa'nın19 Mart 1920 tarihli genelgesi ile Anadolu'da yapılan seçimler sonucunda Besim AtalayBey, Cemil Bey, Cevdet Bey, Haydar Bey ve Seyfi Bey seçilmiş, stanbul'dan kaçmayıbaşarabilen Osmanlı Mebusan Meclisi üyelerinden Ragıp Bey de onlara katılarak,Kahramanlar Meclisi'nde Kütahya'yı temsil etmişlerdir.Kütahyalılar, ülkenin içinde bulunduğu güç şartlar içerisinde çalışmalarınısürdüren TBMM'ne çektiği telgraflarla güç katmıştır. Kütahyalılar, Milli Mücadele'ninhazırlık döneminde olduğu gibi savaş döneminde de devlete ve orduya maddi manevidestek olmuşlardır.Milli bir alay kurarak, batıdan ilerleyen Yunan ordusuna karşı koymaya çalışanKütahya, 17 Temmuz 1921 tarihinde işgal edilmiştir. Bir yıldan fazla Yunanlılarınzulmüne dayanan şehir halkı, Başkomutan Mustafa Kemal Paşa komutasındaki TBMMordusunun Büyük Taarruzu gerçekleştirmesi sonucunda özgürlüğüne kavuşmuştur.Kütahya sınırlarındaki Dumlupınar'da 30 Ağustos 1922 günü bizzat MustafaKemal Paşa tarafından idare edilen Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nde kazanılanzafer, yeni Türk Devleti'nin temellerini atmıştır.
Özet (Çeviri)
viKUTAHYA IN THE PERIOD OF INDEPENDENCE WAR, THE MPS OFKUTAHYA IN THE FIRST ASSEMBLY, THEIR IDEAS AND SERVICESSevinç SEZENGÖZABSTRACTKütahya is a settlement place which hosted big states during the history. AfterFirst World War during which our country was occupied by the Entire PowersKütahya?s citizens behaved sensitive so they made meetings and protested theoccupations.The deputies who were sent from Kütahya to the last Ottoman Deputy Assemblyhad to break up their Works because of the occupation of stanbul but then with MustafaKemal Pasha?s 19th March 1920 dated printed notice and as a result of the electionsmade in Anatolia Mr. Besim Atalay, Mr. Cemil, Mr. Cevdet, Mr. Haydar and Mr. Seyfiare chosen and also other member of Ottoman Deputy Assembly Mr. Ragıp who wasable to escape from stanbul, joined them and they represented Kütahya in HeroesAssembly.Kütahya?s people gave support and strengthened with the telegraphs they sent toTurkish National Assembly which is working under hard circumstances, Kütahya?speople gave material and moral support to the government and the army at the warperiod as they did at the preparation period of Turkish National Struggle forindependence.Kütahya which established a regiment and tried to resist to Greek Forces whowere coming from west was occupied at 17th July 1921. They struggled with them morethan one year but then they got their freedom as a result of Large Scale Attack made byTurkish National Assembly Forces under the command of Mustafa Kemal Pasha.New Turkish Nation is founded in Dumlupınar which is in the boundaries ofKütahya after the victory gained by Turkish Forces with the Battle Of Commander-in-Chief.