A Postcolonial reading of Samuel Selvon's Those Who Eat the Cascadura
Samuel Selvon'un Those Who Eat the Cascadura adlı romanın sömürgecilik sonrası yaklaşımla incelenmesi
  1. Tez No: 186021
  2. Yazar: FATİH AKDENİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEYHUN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Samuel Selvon'un Those Who Eat the Cascadura Adlı Romanının SömürgecilikSonrası Yaklaşımla İncelenmesiFatih AKDENİZÖZETBu yüksek lisans tezinin amacı, sömürgecilik sonrası dönemde ortaya çıkandeğişim, farklılık ve gelişmelerin Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti üzerindeki etkisinive sözü edilen etkinin Britanya Uluslartopluluğu Edebiyatı altında sınıflandırılanİngilizce yazılan Trinidad edebiyatında ki yansımalarını Samuel Selvon'un Those WhoEat the Cascadura adlı romanı üzerinde incelemektir.Bu yüksek lisans tezi iki bölümden oluşmaktadır.Tezin birinci bölümü, Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti'nin tarihsel belgelere veresmi kaynaklara dayalı kısa bir tarihçesini vermekte ve konu hakkında teorik bilgilerisunmaktadır. Bu bölüm, farklı teorisyenlerin sömürgecilik ve sömürge sonrasıanlayışları ve sömürgecilik sonrası süreçler ile ilgili sömürgecilik, sömürge sonrası,sömürgecilik söylemi, hibrid, creole gibi terimlerin tanımlama ve açıklamalarınıkapsamaktadır.İkinci bölüm, sömürgecilik sonrası süreçleri ve bu süreçlerle ilgili kavramlarınkolonilerin yaşamları üzerindeki etkisini ve yol açtığı değişiklikleri ele almaktadır.Tezin ikinci bölümünde Trinidadlı yazar Samuel Selvon hakkında kısa bibliografikbilgiler verilerek sonrasında yazarın Those Who Eat the Cascadura adlı romanı üzerindesömürgecilik sonrası ile ilgili süreçler ve kavramların temalaştırılması analizedilmektedir.Değişik araştırmacıların ortaya koyduğu sömürgecilik sonrası kuramlarınınışığında gerçekleştirilen çözümlemeler sonucunda Trinidad'ın ırksal yapısınınsömürgecilik sürecinden etkilendiği ve romanda tasvir edilen karakterlerin hibridleşmişve creole karakterler oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
A Postcolonial Reading of Samuel Selvon?s Those Who Eat the CascaduraFatih AKDENİZABSTRACTThe aim of the present thesis is to analyze the effects of the changes, differencesand developments that emerged during and in the aftermath of colonialism in theRepublic of Trinidad and Tobago and the reflections of the Trinidadian literature inEnglish which is classified under British Commonwealth Literature, specifically inSamuel Selvon?s novel Those Who Eat the Cascadura.This master?s thesis consists of two chapters.Chapter 1, presenting the theoretical background of the thesis, contains a briefhistorical account of Trinidad?s history based on historical documents and officialsources along with providing theoretical information concerning the issue. In thischapter, the concepts of colonialism and post-colonialism of different theoreticians andthe definitions and explanations of terms such as colonialism, post-colonialism, colonialdiscourse, hybridity, creolisation that belong to post-colonial processes have been given.In the second chapter, the post-colonial processes and the effects of theseprocesses on the lives of the colonials and the changes caused by these processes arepresented. Furthermore, the thematization of the postcolonial processes and concepts asobserved in the Trinidadian author Samuel Selvon?s novel Those Who Eat theCascadura have been analysed.As a result of the analyses carried out under the light of the postcolonial theoriesand processes identified by various scholars it has been concluded that the racialcomposition of Trinidad is reflective of the process of colonization and the charactersdepicted in the novel exhibit hybridised and creolised characteristics.