Media selection practices of Turkish advertising agencies
- Tez No: 36257
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER BORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki reklam ajanslarının medya seçimine ilişkin uygulamalarım incelemektir. Medya planlaması ve seçimine ilişkin bir yazın taramasının ardından İstanbul'daki reklam ajanslarının medya direktörlerini kapsayan bir saha çalışması yapılmıştır. İncelenen konular, ajansların medya planlarım değerlendirmede kullandıkları faktörler, erişim ve efektif erişim kavramları, kantitatif analiz yöntemlerinin ve bilgisayar uygulamalarının kullanımı, televizyon izleyici ölçümlerine ilişkin tutumlar ve medya planlarım ağırlıklandırma yöntemleri olarak sıralanabilir. Çalışma için gerekli veriler, yüz yüze görüşmeler sırasında toplam 34 deneğin önceden hazırlanmış anketleri yanıtlamaları ile elde edilmiştir. Bu veriler, frekans analizi ve ki- kare testlerinin yam sıra t-testleri ve oneway analizine tabi tutulmuşlardır. Çalışmanın en önemli sonucu, sofistike medya değerlendirme faktörleri ve bunlara ilişkin analiz tekniklerinin reklam ajanslannca sınırlı bir kullanıma sahip olmalarıdır. Türkiye'deki medya araştırmalarının zayıflığı ve veri eksikliği bu tekniklerin kullanılmamasının en önemli nedenleri olarak ortaya çıkmıştır. Reklam izleme oranlarım tahmin etmek amacıyla medya planlarının ağ^rhklandınlması yöntemi görüşülen ajansların çok azı tarafından uygulanmaktadır. Efektif frekans ve erişim kavramlarının uygulanmasının çok sınırlı olduğu belirlenmiştir. Araştırma, büyük ve çokuluslu reklam ajanslarının diğerlerine göre daha $eri analiz kriterleri ve teknikleri kullandıklarım ortaya koymuştur. Çalışmanın bir diğer önemli bulgusu ise medya direktörlerinin çoğunluğunun Türkiye'deki televizyon izleyici ölçümlerinin mevcut düzeyinden memnun olmadıklarıdır. Yapılan çalışmanın en önemli katkıları, literatüre hazır kaynak sunması ve konuyla ilgili taraflara düşen görevleri belirlemesidir. Elde edilen sonuçlar reklam ajanslarına, reklam verenlere, medya araştırma şirketlerine, yasal organlara ve araştırmacılara önemli görevler düştüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The main purpose of this study is investigating the media selection practices of Turkish advertising agencies. After an extensive discussion of media planning literature was made, an empirical research has been conducted on media executives of the advertising agencies in Istanbul. Examined subjects are the media plan evaluation factors, the concepts of reach and effective reach, the time frames used for media plan evaluations, the usage of quantitative analysis methods and computer applications, degree of satisfaction with television audience measurements, and media plan weighting methods. A structured and undisguised questionnaire has been given to a sample of 34 respondents during face-to- face interviews. The results are analyzed by frequency and cross-tabulation analyses as well as t-tests and oneway analysis. The major finding of the study is that sophisticated media evaluation factors and related analysis techniques have a limited use among advertising agencies. Poor media research and the lack of data are the most important reasons for not being able to use such techniques. Weighting of media plans to estimate advertising exposure is practiced only by few agencies. The concepts of effective frequency and reach have very limited use. The study has found that large multinational agencies use more advanced analysis criteria and procedures compared to other agencies. Another important finding of the study is that the majority of media executives are not satisfied with the current level of television audience measurements in Turkey. The study provides the literature theoretical background information and research data on media selection. Another important contribution of the study has been providing implications to the related parties, namely advertising agencies, advertisers, media research companies, as well as legal bodies and further research.