Çokuluslu şirketlerin reklamlarını yerelleştirme stratejileri: Türkiye'deki bireysel emeklilik reklamları örneği
Localization strategies in advertising for multinational corporations: The sample of personal pension advertising in Turkey
  1. Tez No: 405702
  2. Yazar: AYSEL TAPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, kültürün çokuluslu şirketlerin reklam stratejilerine ve küresel pazarda tüketici davranışlarına etkisi incelenmiştir. İlk olarak, kültürel bir metin olarak reklamın toplumsallaştırma işlevi ve küreselleşme sürecinin kuramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda ikinci bölümde, çokuluslu şirketler ve uluslararası reklam stratejileri anlatılmıştır. Son olarak üçüncü bölümde, temelde Geert Hofstede'in“Kültürel Boyutlar Modeli”nden yararlanılarak çokuluslu şirketlerin reklamlarını yerelleştirirken dikkate aldığı kültürel değerleri belirlemeye yönelik içerik analizlerine yer verilmiştir. Buna göre Türkiye'de faaliyet gösteren çokuluslu finans şirketlerinin, reklamlarında Türk kültürüne ait değer ve sembolleri göz önünde bulundurarak yerel stratejiler uyguladıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is a research which points out the effect of the culture on advertising strategies of multinational corporations and consumer behaviors in global markets. In the first part, it has been focused on the socialization function of advertising as a cultural text and also theoretical frame of globalization process. In this context, in the second part, multinational corpororation and international advertising strategies are explain with details. Lastly, in the third part, the content analysis aiming to determine the cultural values which multinational corporations take into account in order to localize their global advertising based on the categories set by Hofstede's theory of cultural dimensions. According to this, it has been observed that multinational financial corporations which are operating in Turkey implement local strategies considering the values and symbols that belong to Turkish culture in their advertisements which are subject to the study.