Avrupa Birliği'nde lobicilik
Lobbying at the European Union
- Tez No: 186041
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ARSAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çerçi, Vuslat, Avrupa Birliği'nde Lobicilik, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr.Füsun Arsava, 46 s.Lobilerin Avrupa Birliği'nin karar alma mekanizmasındaki rolünü, AB düzeyindelobiciliğin temel unsurlarını ve AB kurumlarında lobi faaliyetlerini gerçekleştirmeyollarını ele alan bu çalışmada literatür taramasına dayalı bir araştırma yöntemibenimsenmiştir.AB düzeyinde yapılan lobiciliğin anlaşılabilmesi için öncelikle lobicilik ve baskı grubukavramları, lobiciliğin genel özellikleri, kullandığı yöntem ve teknikler üzerindedurulmuştur. AB karar alma mekanizmasında yer alan kurumların, bu mekanizmaiçindeki görevlerinin ana hatları ile anlatıldığı bölümün ardından, AB'de lobiciliğin yeri,kurumlar ile lobiciler arasındaki ilişkiler, Brüksel'de lobiciliğin yolları ve düzenlenmesikonuları incelenmiştir.AB'de lobiciliğin, yoğunluğu giderek artan bir faaliyet olduğu ve büyük bir sektörhaline geldiği konusunda yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Bu çalışmada AB'delobiciliğin karar alma sürecindeki rolü ve bu sürece hangi yollarla dahil olduğuaraştırılmıştır. Varılan nokta, lobiciliğin AB karar alma sürecinde üstlendiğifonksiyonlar sebebiyle temel ve vazgeçilmez bir unsur olduğudur.
Özet (Çeviri)
Çerçi, Vuslat, Lobbying in EU, Master?s Thesis, Advisor: Prof. Füsun Arsava, 46 p.This study, in which the role of the lobbies in the EU decision-making process, the basicsof the lobbying at the EU level and the lobbying activities in the EU institutions arecovered, is based on the literature survey research method.The concepts of lobby, pressure groups , the general characteristics of lobbying, theadopted methods and techniques have been emphasized in order to provide a betterunderstanding of the idea of ?lobbying? at the EU level. Following that chapter, inwhich the institutions themselves and their functions in the EU decision-makingmechanism are enclosed, issues of the importance of lobbying in EU, the relationsbetween the institutions and lobbyists, ways of lobbying and how lobbying is regulatedhave been examined.In EU, there lies a consensus that the lobbying activities are becoming more and moreintensive each day and that it has become a sector. In this study, the role of lobbying inthe EU decision-making process and how it was merged to this mentioned process hasbeen researced. The result is that, lobbying given the functions it undertakes in the EUdecision-making process is an indispensable component.