Avrupa Birliği'nin Kafkasya politikası
The Caucasus policy of European Union
  1. Tez No: 186042
  2. Yazar: SAMIR MARDANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Siyasal Bilimler, Economics, Law, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZETSovyetler Birliği'nin çökmesi ve Soğuk Savaş'ın sona ermesi, iki kutuplu dünya sistemininderinden değişmesine neden oldu. Bu dönemde, statik yapısını terk edip dinamik bir yapıbenimseyen Avrupa Birliği, zengin doğal kaynaklar ve stratejik öneme sahip Kafkas ülkeleriyleçok sıkı ilişkiler geliştirmeye başlamıştır. Avrupa Birliği öncelikle TACIS Programı adı altındabu ülkelere mali yardım götürmüş, daha sonra �pek Yolu Canlandırma Politikasını ve EnerjiPolitikasını uygulamaya geçilerek yardımını artırmıştır. Bu politikalarının amacı, enerji arzıalternatiflerini artırarak ulaşım sistemi güvenliğini teminat altına almaktır. Diğer taraftan, Kafkasülkelerinin amacı, bu yolla, bağımsızlıklarını korumak ve bölgesel bir işbirliği sağlamaktır.Avrupa Birliği bu politikaları uygulayarak, Kafkas ülkelerine finansal yardım götürmeyebaşlamışve taraflar birbirlerine yakınlaşmaya başlamıştır. Ortaklık ve �şbirliğiAnlaşmaları'nın onaylanmasından sonra, Avrupa Birliği bu dönemi sağlam yasal temelleri olanbir döneme çevirmiştir.Avrupa Birliği tarafından bütünleşme amacıyla atılan adımlar bazı sorunlar getirmektedir.Özellikle, Avrupa Birliği'nin dünyanın doğu tarafına doğru yayılması, güvenlik probleminiberaberinde getirmektedir. Bu nedenle Avrupa Birliği, Kafkas ülkelerinden gelen tehdidiengellemek amacıyla, onları 2004'te Yeni Komşuluk Politikası'na dahil etmiştir.Bu tezin temel amacı, TACIS Programı ve �pek Yolunu Canlandırma Politikası ileoluşmakta olan ekonomik ilişkileri, Ortaklık ve �lişkileri Anlaşmaları ile kurulan hukukiilişkileri ve Yeni Komşuluk Politikası ile gelişmekte olan siyasi ilişkileri değerlendirmektir.Sonuç olarak, en önemlisi Avrupa Birliği ve Kafkas ülkeleri bölgesel bir bütünleşmeden çok birküreselleşme sorumluluğunu üstlenmişlerdir ve bugüne kadar amaçlarında başarıylailerlemişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe collapse of the Soviet Union and the ending of the Cold War, caused the two-poled worldsystem to change dramatically. During this period, the European Union that left its static structureand adopted a dynamic structure, began to develop very tight ties witth the Caucasus countriesthat have rich natural resources and strategic importance. The European Union firstly tookfinancial aid to these countries under the name of the Programme of TACIS, then it increased itsaid by putting the Policy of Reviving the Silk Road and Policy of Energy into force. Theobjective of these policies is to ensure the security of the system of transportation by increasingthe alternatives of the supply of energy. On the other hand, the objective of the Caucasuscountries are to protect their independence and to form a regional coordination, by this way. Byapplying these policies, the European Union began to took financial aid to the Caucasus countriesand the sides began to converge. After the approval of the Partnership and CooperationAgreements the European Union changed this period into a period which has sound legal bases.The steps taken by the European Union by the aim of integration bring some obstacles.Especially, the expansion of the European Union to the east side of the World brings the problemof security, nearby. Because of this reason, the European Union joined the Caucasus to the WiderEurope in 2004, in order to curb the threat coming from them.The basic aim of this thesis is to evaluate the economic relationship being formed by theapplication of the Programme of TACIS and Policy of Reviving the Silk Road, to evaluate thelegal relationship established by the Partnership and Cooperation Agreements and to evaluate thepolitical relationship being developed by the Wider Europe. Last but not least, the EuropeanUnion and the Caucasus countries assume the responsibility of globalisation rather than aregional integration and they have done well until now.