Uygur atasözleri A, E maddeleri
Proverbs item A and E 8metin-çeviri-açıklama)
- Tez No: 186049
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKİN EMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
TÜRKÇE ÖZETYASEN, Saidula, Uygur Atasözleri A, E Maddeleri, Yüksek Lisans Tezi, Danışman:Yard. Doç. Dr. Erkin Emet, 197 s.?Uygur Atasözleri A, E Maddeleri? adlı tezimiz, önsöz, giriş, üç bölüm, özet vekaynak kısımlarından oluşmaktadır.?Giriş? bölümünde, Uygur Atasözleri ile ilgili değişik zaman ve mekândayayınlanan 4 eser hakkında bilgi verildi?Birinci Bölüm?de, atasözlerin tanımı, Türk edebiyatında atasözleri kavramı içinkullanılan terimler ve Uygur atasözlerinin özellikleri üzerinde duruldu.?İkinci Bölüm?de, önce A harfiyle başlayan Uygur atasözlerinin alfabetik sırası,sonra ise onların metniyle beraber çeviri ve açıklaması yapıldı.?Üçüncü Bölüm?de, önce E harfiyle başlayan Uygur atasözlerinin alfabetik sırası,sonra ise bunların metni ile beraber çeviri ve açıklaması yapıldı.187
Özet (Çeviri)
Our thesis which is named ?Uygur Proverbs Item A and E? included proword,introduction, three parts-part I, part II, part III, abstract and bibliography.In the part of introduction, we offered the informations about the four booksabout Uygur proverbs that published different places and time.In the part I, we explained the definitions, concepts of proverbs and the termswhich used in Turkic literature and expoded characterstics of Uygur proverbs.In the part II, at first, we provided proverbs beginning with A and put theproverbs in the order of Uygur alphabet then we offer the original text, translation andexplaination of them.In the part II, at first, we provided proverbs beginning with A and put theproverbs in the order of Uygur alphabet then we offer the original text, translation andexplaination of them.188