Mesleki teknik ortaöğretimde kalite arayışı: Yeni yaklaşımlar, öneriler
  1. Tez No: 186056
  2. Yazar: PINAR BAYACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKAY SAVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Biçimlendirilmiş: OrtadanSUMMARYToday, quality gains importance because of globalism, competition, andtechnological improvements. Some successful applications of TQM, which is applied toimprove quality and competitiveness in industry, have improved its popularity. TQMmodel has started to be used in many fields in order to provide and increase quality,which education is one of them. However, there are arguments about applicability ofTQM model in education.It is natural that the search of quality in our contemporary world, is reflected tovocational technical education which faces great problems in Turkey. However, TQM,which its applicability is still controversial on vocational technical education, issuspected to provide the right quality. In this study, it has been concluded that theapplicability of TQM in education is not feasible due to its own specific features.Furthermore, it is thought that to apply TQM effectively, a mental and economicalinfrastructure should be founded.QM application in Turkey; taking into consideration ofthe vocational technical education problems and general structure of the system, andevaluating the application results , following conclusions are obtained: TQMapplications in vocational technical education are well intentioned efforts and searchesin quality. However, quality searching should be problem-focused, flexible, and morecritical. Insisting of applying TQM which has not yet proved its efficiency and seeingevery improvement as the result of TQM, conflicts with the real facts of Turkey.
Özet (Çeviri)
Biçimlendirilmiş: Ortadan,Girinti:Sol: 0 cm, lk satır: 0cmÖZET:Günümüzde küreselleşme, rekabet ve teknolojik gelişmeler nedeniyle kaliteyeönem verilmektedir. Endüstride kaliteyi ve rekabet üstünlüğünü sağlama amacıylauygulanan TKY?nin sağladığı birtakım başarılar bu yönetim modelinin popülerliğiniartırmıştır. Birçok alanda kaliteyi sağlamak ve yükseltmek amacıyla TKY modelikullanılmaya başlanmıştır. Eğitim de bu alanlardan birisi olmuştur. Fakat TKYmodelinin eğitimde uygulanabilirliğiyle ilgili tartışmalar bulunmaktadır.Günümüz dünyasındaki kalite arayışlarının Türkiye?de önemli sorunlarla karşıkarşıya olan Mesleki Teknik Ortaöğretime yansıması doğaldır. Fakat eğitimdeuygulanabilirliğinin tartışıldığı TKY?nin Mesleki Teknik Ortaöğretimde Türkiye?ninkoşullarına uygun kaliteyi sağlayabileceği tartışmalıdır. Bu çalışma sonucunda eğitimdeTKY?nin uygulanmasının eğitim alanının kendine has özellikleri nedeniyle çok uygunolmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca TKY?nin etkin biçimde uygulanması ve beklenensonuçları verebilmesi için belirli bir zihinsel ve ekonomik altyapının sağlanmış olmasıgerektiği düşünülmektedir.Türkiye?de TKY uygulamaları; Mesleki Teknik Ortaöğretimin sorunları ve genelsistemin yapısı göz önüne alınarak değerlendirildiğinde ve uygulama sonuçlarınabakıldığında şu sonuca varılmıştır: Mesleki Teknik Ortaöğretimde TKY uygulamaları iyiniyetli kalite arayışları ve çabalarıdır. Fakat kalite arayışlarının sorun odaklı biçimde vedaha esnek, daha eleştirel biçimde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Her iyileşmeninTKY modeline atfedilmesi ve etkinliği kanıtlanmamış olan TKY?nin ısrarcı biryaklaşımla uygulanmaya çalışılması Türkiye?nin gerçekleriyle uyuşmamaktadır.Biçimlendirilmiş: OrtadanSUMMARYToday, quality gains importance because of globalism, competition, andtechnological improvements. Some successful applications of TQM, which is applied toimprove quality and competitiveness in industry, have improved its popularity. TQMmodel has started to be used in many fields in order to provide and increase quality,which education is one of them. However, there are arguments about applicability ofTQM model in education.It is natural that the search of quality in our contemporary world, is reflected tovocational technical education which faces great problems in Turkey. However, TQM,which its applicability is still controversial on vocational technical education, issuspected to provide the right quality. In this study, it has been concluded that theapplicability of TQM in education is not feasible due to its own specific features.Furthermore, it is thought that to apply TQM effectively, a mental and economicalinfrastructure should be founded.QM application in Turkey; taking into consideration ofthe vocational technical education problems and general structure of the system, andevaluating the application results , following conclusions are obtained: TQMapplications in vocational technical education are well intentioned efforts and searchesin quality. However, quality searching should be problem-focused, flexible, and morecritical. Insisting of applying TQM which has not yet proved its efficiency and seeingevery improvement as the result of TQM, conflicts with the real facts of Turkey.