Türk halk inançlarında büyü ve büyü ile ilgili uygulamalar
The spell and its applications (the applications related with spell) in Turkish folk beliefs
- Tez No: 186092
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Halk Bilimi (Folklor), Religion, Philosophy, Folklore
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türkçe Tez Özeti, Sipahi, Abdulkadir, Türk Halk nançlarındaBüyü ve Büyü ile ilgili Uygulamalar, Yüksek Lisans Tezi, Danışman :Prof. Dr. Mustafa Erdem, 97 s.nsanlık tarihinin en eski devirlerinden beri bilinen ve uygulananbir faaliyet olan büyü, dûnû ve din dışı düşüncelerle yakın veya uzak birilişki içerisinde olmuştur. Toplumların maddi ve manevi hayatlarındaolumlu ya da olumsuz etki bırakarak, hayatın belli dönemlerinde; evlilikve doğum gibi zamanlarda yoğunluk kazanarak ortaya çıkmıştır.Büyü, tabiatüstü güçlerle ilişki kurarak tabiatın ve tabiattakivarlıkların etki altına alınabileceği inancından kaynaklanmaktadır. Busayede büyünün, ruhlar ve diğer varlıklar üzerine etki edebileceğineinanılmaktadır. Büyü olayları kendi gönlünce oluşturma ve yönetmeisteğinden doğmaktadır. nsan istediğine ulaşamayınca, isteğinekavuşabilmek için büyüye başvurmaktadır. Bu da insanın acizlik,güçsüzlük ve çaresizliğinin doğal bir sonucudur.Büyüyü hazırlayan sebeplerin başında; insanın psikolojikdurumu, esrarengiz ve bilinmeyene karşı merakı, inanç boşluğu,geleceği ve bilinmeyeni öğrenme arzusu, cin, peri ve dev inancı gibi birkısım batıl inançların etkili olduğu görülmektedir.Büyücüler, büyülerini yaparken birtakım materyal ve çeşitliaraçlar kullanmaktadır. Bu araçların başında muska ve tılsımlar,uğurluklar (maskotlar), isim sayı ve renkler, kutsal kitaplar ve cinlerbulunmaktadır.Halkımız arasındaki yaygın kanaate göre; kadın ve erkeğinkısmetini açmak ya da kapamak, cinsel isteksizlik sağlamak, kısırlığıönleyerek doğumu kolaylaştırmak, karı-koca arasını açmak veyasevgilerini artırmak v.b. gibi durumlarda büyüye başvurulmaktadır.Büyünün bir hakikati olduğu ve etkileri konusunda slâm âlimleriarasında ortak bir fikir birliği olmasa da; büyünün en büyük etkisinininsan psikolojisi üzerine olduğu ve ruhunda bazı tesirler bırakmasıdır
Özet (Çeviri)
Abstract, Sipahi, Abdulkadir, The Spell and Its Applications (TheApplications related with spell) in Turkish Folk Beliefs, Master?s Thesis,Spervisor : Prof. Dr. Mustafa Erdem, 97 p.The spell, which has been known and applied since the oldestperiods of humanity, always has a connection with religious orirreligious thoughts, near or for. It has come on the scene with the goodor bad effects on the moral and material lifes of society in evidentterms, especially birth and marriage terms.The origin of the spell comes from a belief that is the connectionwith the supernatural powers to get under control the nature and thecreated things in the nature. It is believed that it?s possible to get oninfluence over the spirits and other things by this means. The spell wasborn in a desire to create and control the events after one?s own heart.A person uses the spell to get his desires when he doesn?t get them.It?s a natural result of the weakness, powerlessness and desperation ofhuman being.The top of the main reasons which create the spell aresuperstitions. Some of these superstitions are the human psychology,curionsity about unknown and mysterieus things, unbelief, a desire toknow the future and unknown and the belief that is about genie, giantand nymph.A sorcerer uses different materials and tools when he costs aspell. Main materials and tools are written charms, talismans, mascots,names, numbers, colours, religious boks and genies.According to the common thougts in our society the spell is usedto recieve a marriage proposal on to prevent a marrying for both manand woman, to constitute sexual powerlessness, to prevent barrennessand to make brith easier and to create a rift or make the relation beterbetween husband and wife etc.Although there is not a comman idea about the effects or thereality of the spell among. The muslim scientists, the biggest effect ofthe spell is on influence over the human psyhology and spirit.