Avrupa genel çerçevesinde tanımlanan C1 (etkin işlevsel beceri) dil düzeyinde okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir izlence önerisi
A suggested reading syllabus for C1 (effective operational proficiency) level defined in common European framework of reference for languages
- Tez No: 186093
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 535
Özet
Okuma becerilerini ve uygulamalarını geliştirmeyi hedefleyen çokçeşitli ileri düzey okuma dersi kitapları mevcuttur. Ancak bu kitapların sayıcaçok olması, bu çalışmanın hedef grubu olan C1 düzey öğrenciler için çokfaydalı ve uygun olduklarını doğrulamaz. İdeal bir okuma dersi kitabı,öğrencilerin dil düzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Bununiçin öncelikle bir ihtiyaç analizi uygulanmalıdır. Rast gele seçilen bir okumadersi kitabı öğrencileri başarısızlığa sürükler. Piyasada bulunan okuma dersikitapları hakkında yapılan kapsamlı araştırmalar sonucunda, mevcutkitapların İngiliz Dili Eğitim, bölümlerinde okuyan C1 düzey öğrencilerin dildüzeylerine, ilgi ve ihtiyaçlarına göre hazırlanmamış olduklarını dahası C1düzey okuma dersi kitaplarının sayıca az oluşu oldukça ciddi bir sorun olarakbelirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışma İngiliz Dili Eğitimi bölümlerindeöğrenim gören C1 düzey öğrencilerin okuma dersleriyle ilgili ihtiyaçlarınıkarşılamak üzere hazırlanmıştır.Birinci bölümde, problem, hipotez ve bu çalışmanın içeriğiaçıklanmıştır. İkinci bölümde, konuyu aydınlatmak için ilgili literatür taramasıyapılmıştır. Bu bölüm üç üniteden oluşmaktadır. Bunlar, Avrupa Dil GelişimDosyası, İzlence, Okuma' dır. Üçüncü bölümde yöntem, veri toplamasüreçleri açıklanmıştır. Hedef öğrenci kitlesini belirlemek için öncelikle birseviye tespit sınavı uygulanmıştır. Daha sonra öğrenci ve öğretmenlerin ilgive ihtiyaçlarını tespit etmek için iki ayrı sormaca kullanılarak bir ihtiyaç analiziuygulanmıştır. Veri toplamada bir öğretmen ve bir de öğrenci sormacasıkullanılmıştır. 254 öğrenci ve 53 öğretmen veri toplamaya katkıdabulunmuştur. Hazırlanacak olan materyallerin özelliklerini tespit etmek içinsormacanın yanıtları analiz edilmiştir. Dördüncü bölümde, sormacasonuçlarını ışığında İngiliz Dili Eğitimi bölümlerinin birinci sınıflarında okuyanC1 düzey öğrenciler için ileri seviyede bir okuma dersi izlencesi önerilmiştir.Önerilen bu izlence öğrencilerin ve öğretmenlerin ilgi ve ihtiyaçlarına görehazırlanmış on iki üniteden oluşmaktadır. Öğretmenler için cevap anahtarı dabu bölümde belirtilmiştir. İleriki çalışmalar için öneriler ve de sonuç kısmı dason bölümü oluşturmaktadır. Ekler bölümünde Avrupa Dil Gelişim Dosyası ileilgili çeşitli yararlı kaynaklar bulunmaktadır. Bu bölüm aynı zamandaçalışmanın içinde yer alan bir takım bilgileri örneklendirmek için kullanılmıştır.Bu bölüm de çalışmada yer alan diğer bölümler kadar önemlidir.
Özet (Çeviri)
There has been a great variety of advanced reading books aiming todevelop the reading skills and performance of the students. However, therange of these books doesn?t confirm that they are all beneficial andappropriate for the C1( Proficiency) level of students who are the target groupof this study. An ideal reading course book should be prepared in accordancewith the language levels, interests and needs of the students. In order toachieve this, a need analysis should be carried out at first hand. A readingcourse book chosen randomly would drive the students into failure. After adetailed research on reading course books that are available in the markets,it has been clearly seen that they fall short to fulfill the needs, interests andthe C1 level of ELT students. Moreover, the limited range of course booksdesigned for the C1 level of learning is identified as a serious problem. As aresult, the present study is conducted to fulfill the requirements of readingcourses for C1 level of students at ELT departments.In the first chapter, the problem, the hypothesis and the scope of thepresent study have been explained. In the second chapter, the relevantliterature on the topic has been reviewed in order to clarify the studied issues.This chapter consists of three parts. These are European Language Portfolio,Syllabus and Reading.In the third chapter method,that is, the data collectionprocedures have been defined. In order to identify the target students of thisstudy, a proficiency test has been carried out. Then a need analysis hasbeen applied through two different questionnaires to determine the needsand interests of the students. 254 students and 53 teachers have contributedto the data collection. The results of these questionnaires have beenanayzed in order to identify the characteristics of the materials that havebeen developed in this study. Finally, an advanced reading course syllabusfor the C1 level of students in ELT departments has been suggested in thefourth chapter. This suggested course syllabus consists of twelve units whichhave been prepared according to the needs and interests of the students andteachers. For teachers, the answer keys of these units are also stated in thefourth chapter. Some suggestions for the further studies and the conclusionpart form the last chapter. In the appendix part there has been a great varietyof useful materials ralated to the European Language Portfolio. They havealso been used to exemplify some information given in the context of thestudy. So this part ia also as significant as the main chapters of this study.