İlköğretim 6,7,8. sınıf öğrencilerinin bilim insanı hakkındaki imaj ve görüşlerinin belirlenmesi
Identification and description of 6,7,8. secondary school student's scientist image and schema
  1. Tez No: 186091
  2. Yazar: ERDİNÇ ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
21. yüzyılda bilim ve teknolojinin sürekli gelişip, değişmesi ülkelerin bu değişime ayak uydurabilmeleri için eğitim girişimlerini de sürekli olarak yenilemelerini gerekli kılmıştır. Eğer eğitimciler, öğrencinin bilim insanı ile ilgili doğru ve pozitif algılamalarını etkiliyor ve onların bilimsel kariyerlerine olan katılımını arttırıyorsa, öğrencilerin algılamaları konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. İlköğretim öğrencilerinin bilim insanı ile ilgili düşünceleri, ileriki yaşamlarında bilime yönelik tutum ve davranışlarını etkileyecek ve kariyerlerine yön verecektir. Bu araştırmanın çalışma evrenini 2005 ? 2006 öğretim yılında Ankara ili merkezinde bulunan ilköğretim okullarındaki 6, 7, 8. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Öğrenci ve okul sayısı çok fazla olduğundan örnekleme yoluna gidilmiştir. Araştırma evreninin örneklemini, Gülhane İlköğretim Okulu 2005-2006 öğretim yılında, 6-A, 7-F ve 8-D sınıfları öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmada, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilim insanı hakkındaki görüşlerini belirleyebilmek amacıyla, Chambers tarafından geliştirilen DAST ( Bir Bilim İnsanı Çiz ) testi kullanılmıştır. DAST, öğrencilerin bilim insanlarına tutumları hakkında bilgi sağlamak için düzenlenmiş açık uçlu bir testtir. Ayrıca araştırmada, literatürlerden elde edilen verilerle oluşturulmuş 47 soruluk bir anket uygulanmıştır, bunun yanında 10 sorudan oluşan, öğrencilerin yazıyla cevap verebilecekleri bir başka ankette uygulanmıştır. Ayrıca 30 öğrenciye mülakat uygulanmış ve sonuçları istatiksel açıdan değerlendirilmiştir. Toplam 3 test ve mülakat uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, öğrencilerin genel olarak bilim ve bilim insanıyla ilgili klişeleşmiş özellikleri benimsedikleri gözlenmiştir; laboratuar önlüklü, gözlüklü, sadece çalışan ve kendisini işine adayan, erkek bilim insanı tasvir etmişlerdir. Bununla beraber; bu çalışmayla bu konuda yapılan diğer çalışmalar arasında farklılıklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology and science continuously developed and changed in 21.century and all countries needed to advanced and renew their education system in order to come up with these revaluations. If teachers affect students? scientist schemas or perceptions in positive and realistic way and also increase students? attention on science carrier, it is needed to do more investigation about students? scientist perception. Primary school students? ideas about scientists will affect influence their attitudes on science and give direction toward their carrier. In the current study, a convenient and purposive sample consisted of primary school 6, 7 and 8th class students who educated in the center of Ankara in 2005 ? 2006. Because the number of school was very high, sample?s scores generalized to the population in the conclusion of the analyzing procure. Samples were from Gülhane İlköğretim Okulu 6-A, 7-F and 8-D classes in 2005 ? 2006 terms. In this study, DAST (Draw A Scientist Test) improved by Chambers is used to determine thoughts of primary school 6, 7 and 8th class students about scientists DAST is an unstructured test prepared to get knowledge about students? attitudes towards scientists. . Furthermore in this research, a questionnaire, consists of 47 questions, was produced from literature survey data. The other research instruments used to collect data for this study were 10 open-ended questionnaire and interview applied to 30 students. Totally 3 tests and 1 interview were applied. Statistically significant results showed that students generally assimilated the fixed characteristics which are integrated with science and scientist. A man scientist with laboratory dress, glasses, works too much and devotes himself only his job was described by students. Together with this, the recent study reached different results from the literature.