M. E. B. 75. yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi ve eğitim potansiyeli
75. years Republic Education Museum and its education potential
- Tez No: 186094
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT ERKANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Müzeler, merak ve araştırma duygusunu körükleyen, kişisel eğitime, dolayısıyla toplumsaleğitime katkıda bulunan kurumlardır. Müzelerin imkanları çerçevesinde müze ile halkıbuluşturabilmek amacıyla kendi eğitim programlarını oluşturmaları faydalı olacaktır.Günümüz müzeleri, birer eğitim ve kültür merkezi konumunda olmalı, çağdaş müzecilikanlayışı içerisinde aktif, canlı bir eğitim ortamı olarak hizmet vermelidirler. Ayrıca, eğitimetkinlikleri, seminerler, konferanslar, geçici sergiler, toplantılar, konserler, özel günler vegeziler düzenlenmelidir. Bu nedenle müzeler, yalnızca devletin değil toplumun malı olmalı,toplum onları sahiplenebilmelidir.Bu nedenledir ki, müzelerin tanıtımı ve öneminin anlaşılabilmesi açısından kurumlar arasıciddi bir işbirliğine ihtiyaç vardır. Okullar ile müzelerin belli bir program çerçevesindeyapacağı bu işbirliği, müzelerin faaliyet ve etkinliklerinin daha iyi anlaşılabilmesi açısındanfaydalı olacaktır.75. Yıl Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Cumhuriyet Dönemi eğitim sistemini kademeli olarakgözler önüne sermesi açısından önemli bir mekandır. Geçmiş ile günümüz eğitim sistemininkarşılaştırılabilmesi açısından önemli ipuçları vermekle kalmaz, ziyaretçilerin de düşünmeyetisini harekete geçirerek eğitimin önemini anlamalarını sağlamaktadır. Ziyaretçilerinburada bulundukları zaman içerisinde nesnelerin içeriğini daha iyi anlayabilmelerinisağlamak için müze eğitim faaliyetlerine ihtiyaç vardır. Ayrıca, müzelerin yaşayan mekanlarolduğunu kabul edersek, daha etkin bir teşhir yöntemi ve dinlenme mekanları ile ziyaretçileredaha keyifli bir müze gezisi gerçekleştirmelerinin yolu açılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
.Museums are the enterprises that fuel the curiosity and research sense, contributing topersonal, so social education. Museums? forming own education program according to theirown means, so as to get people and museum together, will be useful. Today?s museums have tobe at the position of an education and culture center and serve as an active and live educationatmosphere with the comprehension of modern museum. Also, educational activites,seminars, conferences, temporary galleries, meetings, special dates and tours have to beplanned. So, museums have to be not only the State?s but also the society?s wealth and thesociety have to attend them.That?s why a serious co-operation is needed between the associations for the presentation andunderstanding of importance for museums. This co-operation which will be done betweenschools and museums within a program, will be useful at understanding better the activitiesand efficiencies of museums.75th Year Republican Education Museum, is an important place for bringing out theRepublican Term education system gradually. It doesn?t only give hint at comparing old andtoday?s educational systems, but also provides the visitors understanding the importance ofeducation by moving their thinking yeti. Museum education activities are needed for visitorsunderstanding the content of objects while they are there. Also, if we accept that the museumsare living places, it will be provided for visitors to have a nicer museum tour by a moreeffective exhibition and resting places.