Gençlerin çevre politikalarının oluşum sürecine katılımı
The participation of younth in the formation process of environmental policies
- Tez No: 186096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma, kuramsal boyut ile konunun somutlaştırılması amacıylayapılan alan araştırmasından oluşmaktadır. Tezin birinci bölümü literatür taramasıile oluşturulmuştur. İkinci bölümde, çalışmanın hipotezlerinin sınanmasıamacıyla, Ankara'da yapılan Alan Araştırmasına yer verilmiştir.Çalışmanın Birinci Bölümü'nde, katılıma ilişkin bazı temel kavramlar olandemokrasi, temsili demokrasi, katılımcı demokrasi, radikal (çoğulcu) demokrasi,çevre politikaları, katılım, yönetişim, sürdürülebilir gelişme, çevre hakkı, gençlik,sivil toplum kuruluşları gibi kavramlar ile katılıma ilişkin uluslararası ve ulusaldüzenlemeler incelenmiştir.Çalışmanın İkinci Bölümü'nde ise, çalışmanın yöntemi yer almakta olup,bu bölümde, araştırma yerinin seçimi, evren ve örneklem, veri toplama teknikleri,sorukağıdı, verilerin analizi, uygulamada karşılaşılan güçlükler yer almıştır.Çalışmanın örneklemi, Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemi ile belirlenmiştir.Sorukağıdı, Ankara Merkezde, çevresel faaliyette bulunmak üzere kurulmuş siviltoplum kuruluşlarına üye 149 genç (18-25 yaş arası) tarafından cevaplanmıştır.Sorukağıdı ile elde edilen veriler SPSS (Statistical Programme for SocialSciences-Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı) Yazılım Programı iledeğerlendirilmiştir.İkinci Bölüm'de, ayrıca, çalışmanın bulguları yer almış, değerlendirilensonuçlar, benzer çalışma sonuçlarıyla karşılaştırılmış, gençlerin yaşı, eğitimdurumu, yabancı dil düzeyi ve gelir düzeyi gibi değişkenlerin, onların çevrepolitikalarının oluşum sürecine katılım düzeyleri üzerinde nasıl bir etkiye sahipolduğu da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of a theoretical framework and a field research thatis done for the purpose of concretizing the subject. The first part of the thesis isconstituted with a literature survey. In the second part, the Field Research isincluded.In the First Part of the study, some basic concepts related to participationsuch as democracy, representative democracy, radical (pluralist) democracy,environment policies, participation, governance, sustainable development,environment right, youth, non-governmental organizations and international ornational regulations related to participation have been investigated.In the Second Part of the study, the method of the study that comprises theselection of research place, population and sample, data collection techniques,questionnaire, data analysis and difficulties encountered during the study havebeen included. The study sample has been determined by Simple CoincidentalSampling Method. Qustionnaire have been answered by 149 young people (age of18-25) who are the member of non-governmental organizations that are active inthe area of environment. The data obtained from questionnaires have beenevaluated by using SPSS (Statistical Programme for Social Sciences) software.In the Second Part, the findings of the study have been included and theevaluated results have been compared with the similar study results and the effectsof the variables such as the age of the samples, their education levels, their foreignlanguage skills and their income levels on their participation levels to theenvironment policies creation processes.