Kuzey Kıbrısta çevre yönetimi
Environmentel management in Northern Cyprus
  1. Tez No: 126308
  2. Yazar: DERVİŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
TEZ ÖZETİ Bu tez çalışmasının amacı, Kuzey Kıbrıs'ta çevreyle ilgili yasal ve kurumsal yapının güçlü ve zayıf noktalarının belirlenmesi, çeşitli yönlerden oluşan kısıtlamalar ile olanakların incelenmesi ve buna dayanılarak mevcut çevre sorunlarına çağdaş bir yaklaşım oluşturabilecek bir Yeni Kurumsal Yapı Modeli'nin önerilmesidir.“Kuzey Kıbrıs'ta Çevre Yönetimi”'nin dört yönlü bir görevi bulunmaktadır. Birinci görev, genel olarak çevre yönetiminin ve özel olarak da küçük adaların çevresel açıdan yönetilmesinin küresel ve uluslararası ilkeleri, dayanak noktaları ve tarihsel gelişmelerinin açıklanmasıdır. İkinci görev, Ada'da çevreyi oluşturan kaynakların ve çevre sorunlarının belirlenmesidir. Üçüncü görev, çevre politikaları ile yasal/kurumsal durumun açıklanması ve çevre hukukunun gelişimine kaynaklık eden unsurların belirtilmesidir. Dördüncü görev ise, küresel çevre yönetimi uygulamaları ile Kuzey Kıbrıs'taki çevre yönetimi uygulamalarının karşılaştırılmasından ortaya çıkan gereksinimlere dayanılarak bir kurumsal modelin önerilmesidir. Yeni Kurumsal Yapı Modeli, Kuzey Kıbrıs'ta çevrenin sürdürülebilir yönetimine temel oluşturmak üzere önerilmiştir. Çevre politikalarının ekonomik ve sosyal politikalarla bütünleştirilmesi; karar alma ve uygulama süreçlerine katılım; çok ortaklı çevre yönetiminin oluşturulması; çevresel kapasitelerin güçlendirilmesi, uluslararası çevre hukukunun iç hukukta 216bağlayıcı hale getirilmesi; siyasi kararlılığın pekiştirilmesi; çevre yönetiminde işbirliği ve eşgüdümün sağlanması; ingiliz Sömürge Dönemi Yasaları'nın çağdaş normlara göre yeniden düzenlenmesi; çevre konularında bilgiye erişme; yasalara uyma ve yasaları uygulamada etkin bir ağın kurulması; Yeni Kurumsal Yapı Modeli'nin oluşturulması için gerekli işlerlik ve araçlar olarak kabul edilmektedir. Kıbrıs tarihinin yabancı egemenliklerin ve göçlerin tarihi olması; Kıbrıs Adası'nda hem geleneksel hem de çevresel güvenliğin tehdit altında bulunması; İngiliz Sömürge Dönemi'nde çevrenin etkin olarak korunması; 1974 sonrası dönemde çevre yönetiminin temel sorununun siyasi istikrarsızlık olması; çevresel kaynakların gelişigüzel bölüşümünün yasallaştırılması; kurumsal kapasitelerin zayıf; kalkınma faaliyetlerinin sürdürülebilir olmaktan uzak oluşu, bu çalışmanın temel bulgularını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın teorik ve pratik açıdan şu sonuçlara ulaşması amaçlanmıştır: Akademisyenlerin bir küçük ada ülkesinin çevre yönetim sisteminden ve çevresel tarihinden teorik sonuçlar çıkarması; sürekli ve dengeli gelişmeye inanmış çevre uzmanlarının ise küresel ölçekte küçük ada toplumlarını daha iyi algılayabilecek pratik sonuçlara ulaşmasıdır. 217
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to produce a New Institutional Model through the outcome of the analysis that points out deficiencies, threats and opportunities of the legal/institutional structure of environmental management in Northern Cyprus. This thesis attempts to accomplish a foursome mission. First, to define the international developments, premises and guiding principles of environmental management and for small island states, second; to describe the main environmental resources and issues of the island, third; to explain the environmental policymaking, legal/institutional framework, and performance of environmental law, fourth; to propose an institutional model based on the comparison drawn between the state of island's environmental management practices and globally accepted, sustainable environmental management practices. The New Institutional Model proposed to be the basis for sustainable management of Northern Cyprus' environment. The integration of economic and environmental policies, participation to the decision making processes, creation of environmental governance system, strengthening of the environmental capacities, internalization of international environmental law, building political commitment, collaboration and coordination of environmental management activities, contemporary arrangements of the 218British Colonial Laws, public access to environmental information, providing compliance and enforcement network, are regarded as necessary mechanisms and tools for the establishment of the The historical approach that underlines the continuous colonization of the island and emigration of the indigenous people; the threat to conventional and environmental security in Northern Cyprus; the sound legal and institutional structure of the British Colonial Period; the weakness of political commitment; legitimacy for the haphazard allocation of environmental resources; unsustainable practices for the development activities: and the weakness of the institutional capacities constituted the findings that enabled the study to produce objective results. The results of this dissertation will hopefully have theoretical implications for academia that deals with environmental management and environmental history of small islands and practical implications for policy analysts and sustainable development advocates, as well as for deeper personal understanding of small island communities around the world. 219