Gördes ve çevresinde dini hayat
Gördes and in the surroundings religion of life
  1. Tez No: 186111
  2. Yazar: HAKKI KARAŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Karasahin, Hakkı, Gördes ve Çevresinde Dini Hayat, Doktora Tezi, Danısman:Doç. Dr. Niyazi Akyüz, 241s.Arastırma, kuramsal açıdan M. Weber ve J. Wach'ı takip etmektedir. Weber veonun takipçisi J. Wach'ın yaklasımlarına göre mikro düzeyde Gördes ve köylerinde dinîtecrübenin ifade sekilleri ile sosyo-kültürel değiskenler arasındaki farklılasmalarbetimlenmistir. Arastırma, makro düzeyde ise Türkiye kasaba ve köylerinde dininyerini anlama girisimlerinin bir parçası olmaktadır. Arastırma, giris, üç bölüm ve sonuçkısımlarından olusmaktadır. Giriste, arastırmanın problemi, amacı, önemi, metot veteknikleri, modeli, evreni, örneklemi, veri toplama araçlarının faktör ve güvenirlikleriislenmektedir.Birinci bölümde, arastırmada kullanılan temel kavramlar açıklanmıs, köy,kasaba toplumlarının, Türkiye kasaba ve köylerinin yapısal özellikleri ile ilgiliyaklasımlar incelenmistir. Din toplum iliskisi ve dindarlığın boyutlarına yönelikkuramlar, Türkiye kasaba ve köylerinde dinî tecrübenin ifade sekilleri üzerine yapılanarastırma bulguları ele alınmıstır. Arastırma konusuyla iliskili olarak incelenenkuramlar tartısılarak, konuya özgü, en çok olgu olay iliskisini açıkladığı varsayılankuram seçilmistir.?kinci bölümde, bir taraftan, Gördes ve çevre köylerinin tarihî, coğrafî,demografik, ekonomik, eğitim ve dinî yapısı tarihsel verilerden hareketle incelenirkendiğer taraftan günümüzdeki durumunu anlaya bilmek için örneklem gurubunundemografik ve sosyo-ekonomik özellikleri analiz edilmistir. Böylelikle kasaba veköylerin sosyo-ekonomik değisim sürecini gösterme denenmistir.Üçüncü bölümde, Gördes ve köyleri örneklem gurubunun demografik ve sosyokültürelözelliklerine göre dindarlık düzeylerindeki farklılasmalar analiz edilmistir.Aynı zamanda arastırma bulguları ile Türkiye'nin değisik kasaba ve köyleri üzerineyapılan çalısmaların bulguları karsılastırılmıstır. Sonuç kısmında ise arastırma boyuncaelde edilen bulgular, genel olarak değerlendirilmis ve hipotezlerin doğrulanıpdoğrulanmadığı belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Karasahin, Hakkı, Gördes and In The Surroundings Religion of Life, PhD.Thesis, Advisor: Associate Professor Niyazi Akyüz, 241p.This research follows M. Weber and his follower J. Wach theoratically.Accordingto M. Weber and his follower J. Wach the form of religious experience and differenciesbetween social and cultural variables are described at the micro level in Gördes andGördes?s villages.The research at the macro level is a part of attempt to understandplace of religion ın Turkish towns and villages.The research consists of an inroduction, three parts and a concequence. In aninroduction, it has been presented that this reseach?s thema and problem, purpose,sicnificance, assumptions and hipotesis, research?s method and tecniques, model,universe, and informed about preperation of survey and then fctor analysis, it?srelability and it?s validity.In the first part the basic notions are explained that are used in the research. Theapproaches are examined that are about the attributes of turkish towns and villages.The connection between society and religion and the theories about the dimension ofdevoter are examined. The research findings about the form of religious expericience inTurkish towns and villages are examined.The theory believed that clarifies the dealing pheonomenon and event is choosedby the theories about the research are debated. In the second part the history,geography, demography, economie, education, religious structure of Gördes and villagesare examined, on the other ways the demographie, social and economic structures ofthis area are analysed. So it is attempted that to show the social and economic variationin towns and villages.In the third part the diversity of devoter level are analysed against todemographic, social and cultural structures of this area.At that time the findings arecompared with the other findings that are about turkish towns and villages.In the concequence part, the findings about the research are appraised and it isdenoted that if the findings were confirmed or not. At the main head of generalizationand work conclusions are presented section by section.