Avrupa Birliği Hukukunun üye ülkelerin yerel yönetimleri üzerindeki etkileri
The effects of European Union Law on the local gorenment of the member states
  1. Tez No: 186123
  2. Yazar: EKREM CANALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu Tezde, Avrupa Birliğinin yerel yönetimler üzerindeki etkilerikonusu incelenmiştir. Tez dört ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Avrupa Birliğinin örgütsel yapısı, Birliğin beş temelorganı ve Bölgeler Komitesi açıklanarak incelenmiştir.Tezin ikinci bölümü, Birlik hukukunun yerel yönetimleri ilgilendirentemel özellikleri olan doğrudan etki, doğrudan uygulama ve üstünlükilkelerinin açıklanması ile ilgilidir.Üçüncü bölümde, Birlik içindeki yerel yönetim çeşitliliği, on üyeülkedeki yerel yönetim yapıları incelenerek ortaya konmuştur.Dördüncü bölümde yerellik ( Subsidiarite ) ilkesi, Birlik hukukununyerel yönetimler üzerindeki etki alanları ve yerel yönetimleri ilgilendirenBirlik Fonları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of European Union law on the localgovernment of the member states have studied.In the first part of the thesis, organisational structure of the unionexamined by explaining five main body and Committee of the Regions.The second part of the thesis is about the chracteristic features ofthe union law - direcet effecet, direcit applicability and supremacy.In the third part, local government diversity in the union hasexpressed by examining local government structures in ten member countries.In the fourth part, it?s discussed principal of subsidiarity, areas ofeffect of the union law on local governments and union funds related withlocal government.