Populism, sources of rular domination and resistance in Turkey in 1970s
1970'ler Türkiye'sinde popülizm, kırsal tahakküm ve direniç
  1. Tez No: 186153
  2. Yazar: AYKUT TUNÇ KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, Sociology, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için Aykut TunçKılıç tarafından Eylül 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: 1970'ler Türkiye'sinde Popülizm, Kırsal Tahakküm ve DirenişBu çalışmanın amacı 1970'ler Türkiye'sinde, özellikle 1974 dünyaekonomik krizinden sonra, uygulamaya konan populist kırsal politikalarıntoplumsal özneler için ne anlam ifade ettiğini anlamaya çalışmaktadır.Kırsal politikaların yarattığı tahakküm biçimleri ve genel olarak sosyalisthareketler tarafından yönlendirilen küçük üretici direnişleri incelenerekkalkınmacılık ile populist politikalar arasındaki özgül ilişkinin niteliği elealınmıştır. Kalkınma ideolojisinin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonratoplumsal eşitsizlikleri ve çelişkileri gizlediği ve iktidardaki rejimlerin enönemli meşruiyet kaynağı olduğu varsayımdan hareketle yerel düzeydekidirenişlerin ortaya çıkışında kalkınma söyleminin nasıl merkezi bir rolüstlendiği araştırılmıştır. Bu söylemin kırsal kesimde yaşayan insanlarıngündelik yaşamlarını en etkili olarak populist politikalar ve programlarlaşekillendirdiği belirtilmiştir. Son olarak popülizm madun sınıfların elitlertarafından mobilize edildiği bir strateji olmaktan çok, iktidar bloğu vemadun sınıfların piyasa ilişkileri aracılığıyla kendilerini yenidenüretmelerinin bir biçimi olarak kavramsallaştırılmıştır.iv
Özet (Çeviri)
ACKNOWLEDGEMENTSMore or less, writing a thesis necessitates self-confidence and creativity. In arigidly commodified world, the destruction of these two is probably the most importantreason of growing alienation for all human beings. However, the point is to have friendsaround to breed solidarity feelings. Therefore, I always feel like that, if you have writtena thesis alone, this means that you will probably stay so in the rest of your life.Fortunately, I did not. First and foremost, I would like to thank my three close friends,who never hesitated to help me when I was badly in need: Özhan Önder, Seçkin Erdiand Barış Alp Özden. Then, to others, who were always around, especially Foti, Stefo,Görkem and Atilla. Specially, I would like to thank Özden Dönmez without hertenderness, sympathy and solidarity, this thesis would probably be impossible.My advisor Asst. Prof. Cengiz Kırlı, I would like to thank him for his patiencethroughout times I did not write anything, not only for his genuine academic support, butalso for his friendly attitudes against my stubborn ones. I would like to thank Assoc.Prof. Asım Karaömerlioğlu; he always encouraged his students, not only me and taughtthem to be imaginative. Assoc. Prof Nadir Özbek, I would like to thank him for hiscritical attitude ?against the grain?, for his ruthless critiques, which provided valuablechances to realize missing points for this study. I also like to thank Prof. Ayşe Buğra,who accepted to be on my jury.Last but the most, this thesis would not have been written if you did not come tothat corner. This one goes for you...v