The Bourgeois transformation and Ottomanism among Anatolian Armenians after the 1908 revolution
İkinci Meşrutiyet sonrası Anadolu Ermenilerinde burjuva dönüşümü ve Osmancılık
  1. Tez No: 186154
  2. Yazar: OHANNES KILIÇDAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Tarih, Political Science, Sociology, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesi için OhannesKılıçdağı tarafından Ağustos 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: İkinci Meşrutiyet Sonrası Anadolu Ermenilerinde Burjuva Dönüşümü ve OsmanlıcılıkBu tez Anadolu Ermenilerinde burjuva dönüşümünü ve Osmanlıcılık söyleminiincelemektedir. Odaklandığı dönem, imparatorluğun halklarının büyük bir kısmının coşkuylakarşıladığı İkinci Meşrutiyet (1908) ile imparatorluk için sonun başlangıcı olaraknitelenebilecek Balkan Savaşları (1912-13) arasındaki dönemdir. Bu tez birincil kaynakolarak, Meşrutiyetin ilanından sonra biri Sivas'ta diğeri Harput'ta Ermenice olarak yayınlananiki süreli yayından faydalanmıştır. Burjuva dönüşümünün temel ölçütleri olarak bilim veteknolojideki gelişmeler, Batı tarzı eğitimin yaygınlaşması, gönüllü sosyal örgütlerin vekamusal hayatın ortaya çıkışı, hukukun üstünlüğünün ve kanun önünde eşitliğin tesisi,girişimciliğin yaygınlaşması ele alınmıştır. Devlet tarafından sağlanması gereken hukukunüstünlüğünün ve kanun önünde eşitliğin tesisi hariç bütün bu alanlarda belli ilerlemelerkaydedilmiştir. Hukukun üstünlüğünün ve kanun önünde eşitliğin tesisi Osmanlı burjuvadönüşümünün en zayıf halkası olarak ortaya çıkmaktadır. Burjuva dönüşümünün bir başkaveçhesi de kamuoyunun ortaya çıkışı ve artan önemidir. Bu tez aynı zamanda Anadolu'dakibazı Ermeni entellektüellerinin Ermeni kamuoyunu Osmanlıcık etrafında şekillendirmeçabalarını incelemektedir. Bu kanaat önderleri Ermeni toplumunu Osmanlıcılık etrafındaşekillendirme konusunda belli bir başarı da sağlamışlardır. Fakat, Birinci Dünya Savaşıfelaketi bu çabaları darmadağın etmiştir.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Ohannes Kılıçdağı for the degree of the Master of Arts from theAtatürk Institute for Modern Turkish History to be taken August 2005Title: The Bourgeois Transformation and Ottomanism Among Anatolian Armenians After the1908 RevolutionThis thesis examines the bourgeois transformation and the Ottomanist discourse amongAnatolian Armenians. The period it focuses is between the 1908 Revolution, which wassaluted with joy by most of the people in the Ottoman Empire, and the Balkan Wars of 1912-13, which was the beginning of the end for the Empire. This thesis utilizes two periodicals inArmenian published just after the Revolution as primary resources, one in Sivas and one inHarput. The main parameters along which the bourgeois transformation is examined are themechanical and scientific advance, the expansion of the modern Western-style education, theemergence of voluntary associations and public life, the implementation of the rule of law,and the examples of entrepreneurship. A certain level of improvement was realized in allthese parameters except the implementation of the rule, which should be provided by thestate. The implementation of the rule of law and the equality before law were the weakest ringof the Ottoman bourgeois transformation. One aspect of the bourgeois transformation is theemergence of public opinion and its increasing importance. This thesis also looks at howsome Armenian intellectuals and professionals in Anatolia tried to shape Armenian publicopinion around the Ottomanism. These opinion leaders achieved to create a certain level ofresonance in the Armenian community. However, the catastrophe of the First World Warruined all these efforts.