Özal Era: Construction of neo-liberalism and neo-conservatism in Turkey
Özal Dönemi: Yeni-liberalizmin ve yeni-muhafazakârlığın Türkiye'de kurulması
  1. Tez No: 475383
  2. Yazar: BURÇAY ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez genel olarak Anavatan Partisi-Özal dönemi ve bu dönemde Türkiye`de neo-liberalizmin ve yeni –muhafazakârlığın 1980-1993 arasında kurulması üzerinedir. Bu tezin amacı, bu dönemi siyaset bilimi, ekonomi ve siyaset sosyolojisi olmak üzere disiplinler arası bir yaklaşımla anlamaya çalışmaktır. Temel olarak, bu dönemin entelektüel kökenlerini, siyasetini, politik ekonomisini tanımlamaya çalışmak ve Anavatan Partisi-Özal ve 1980`ler Türkiye`si yardımıyla neo-liberalizmin ve yeni-muhafazakârlığın bir eleştirisi yapılmaya çalışılacaktır. Bu tez, entelektüel kökenleri tarafında Türk-İslam sentezi ve Aydınlar Ocağı`nın rolünü ele almaktadır. Siyaset tarafında ise, Türk Sağ geleneğini, asker-sivil ilişkilerini ve Özal`ın politik yaşamını ve Özal`ın başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemini tartışmaya açmaktadır. Politik iktisat bölümünde ise, 1960`lar ve 1970`ler Türkiyesi`nin ekonomik mirasını, 24 Ocak 1980 kararlarını, neo-liberalleşmeyi, finansal liberalleşmeyi ve Türkiye politik ekonomisinin 1980`ler ve erken 1990`lardaki durumu tartışmaya açılacaktır. Dolayısıyla Özal döneminin nasıl yeni-muhafazakârlığı ve neo-liberalizmi Türkiye`de kurduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Ayrıca popülizm, yeni-muhafazakarlık, neo-liberalizm kavramları kullanılarak Özal dönemi anlaşılmaya çalışılacaktır. Bu tezin temel önermesi, Özal döneminin politik olarak anti-liberal ve muhafazakâr, ama ekonomik olarak liberal veya neo-liberal bir dönem olduğudur.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly about the Motherland Party and Özal era which could be described as the construction of neo-conservatism and neo-liberalism in Turkey in the period of 1980-1993. This thesis will try to help us to understand this period in an inter-disciplinary approach by using political science, economics and political sociology. Basically, this thesis will try to identify this period`s intellectual roots, politics and political economy and make a critique of neo-liberalism and neo-conservatism by the help of the Motherland Party-Özal and 1980s Turkey. In the ideological and ideational sources of Özal, Turkish-Islam synthesis and Intellectuals Hearth will be discussed. In the political aspects of Özal era, tradition of Turkish Right, army-civil relations, Özal`s political life and Özal`s prime-ministry and presidency period will be discussed. In the political economy part, legacy of 1960s and 1970s economics of Turkey, 24 January 1980 economic decisions, neo-liberalization, financial liberalization and political economy of 1980s and early 1990s Turkey will be discussed. Therefore, this thesis will try to show how this period constructed neo-liberalism and neo-conservatism in Turkey. Also concepts such as populism, neo-conservatism, neo-liberalism will be used to understand the Özal era. As the basic argument of this thesis, Özal era was politically illiberal and conservative, but as economically, it was a liberal or neo-liberal period.