Albanian dilemma in the Balkans: Nationalism and globalisation
Balkanlar'da Arnavut ikilemi: Milliyetçilik ve küreselleşme
  1. Tez No: 186163
  2. Yazar: FALMA FSHAZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BABUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Boğaziçi Üniversitesi Atatürk lkeleri ve nkılap tarihi Enstitüsü'nde Yüksek Lisansderecesi için Falma Fshazi tarafından eylül 2005'te teslim edilen tezin kısa özetiBaşlık: Balkanlar'da Arnavut kilemi: Milliyetçilik ve KüreselleşmeBu tez milliyetçilik ve küreselleşme etkileşiminin bir Balkan coğrafyası üzerindekietkisini incelemektedir. Tezin, Balkanlarda odaklandığı nokta ise Arnavut toplumlarıdır.Tez üç ana sorunsal çerçevesinde gelişmektedir: Bir, Arnavutluk, Kosova veMakedonya'da Arnavut milliyetçiliğinin dinamiklerini incelemekte ve kıyaslamaktadir.ki, bu toplumlarda küreselleşme milliyetçilik etkileşimini irdeleyerek küreselleşmeninulusal kimlik, etnik azınlıklar ve ulus devlet üzerindeki etkisini incelemektedir. Üç, tezBalkanlar ve özellikle Arnavutlar hakkında var olan birçok miti ortaya cıkarmak için çabagöstermektedir. Arnavutların bugünkü durumlarının geçmişteki kökenlerini araştırantarihsel bir bölüm içermekle beraber, tezin esas odak noktası günümüzdeki Arnavutluk vesınırlarındaki Arnavut toplumlarıdır. Tez aynı zamanda post komünist toplumlarda ulusalkimlik araştırması çalışmalarının de bir örneğini oluşturmaktadır. Tez özünde bugünküArnavutluk ama aynı zamanda Kosova ve Makedonya'daki Arnavut toplumlarınımilliyetçilik açısından incelerken söz konusu toplumların sosyo-politik dinamiklerinitarafsız ve gerçekçi bir bakış açısı ile sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
An abstract of the Thesis of Falma Fshazi for the degree of Master of Arts from theAtatürk Institute for Modern Turkish History to be taken on September 2005Title: Albanian Dilemma in the Balkans: Nationalism and GlobalizationThis thesis consists of a case study of the interaction of nationalism andglobalization in a specific geography: the Balkans, more precisely, Albania, Kosovo andMacedonia. The thesis is focused on three major issues: first, it analyses three Albaniansocieties in the Balkans focusing on the nationalist dynamics. It analyses and comparesthe present situation of Albanian nationalism and the national identity in Albania, Kosovoand Macedonia. Second, it investigates the interaction of globalization and nationalism inthese societies with a special emphasis on the effect of globalization on national identity,ethnic minorities and nation-state. Third, the thesis makes an effort to debunk somemyths on the Balkans and especially on the Albanians. Despite the historical backgroundthat tries to trace the roots of the present day Albanian situation in the past, the concern ofthe thesis is the current condition of nationalism and national dynamics especially inAlbania, but also in Kosovo and Macedonia. The thesis represents also a general analysisof the society in a former communist country - Albania - and the effect the communistregime had on national identity. To sum up, the thesis attempts to throw some light oncontemporary Albania and the nearby Albanian communities, trying to offer somerealistic insight into the real social and political dynamics of the Albanians in the WesternBalkans.